Lubenica

Lubenico gojimo zaradi velikih, buči podobnih plodov z okusnim rdečkastim mesom. Za uspešno rast potrebuje vlažna tla z veliko organskega materiala, ter veliko sonca in toplote. Vzgoja lubenice je podobna vzgoji buče, vendar veliko bolj zahtevna. Plod vsebuje več kot 90% vode, in veliko likopena, ki mesu daje rdečo-roza barvo. Pridelka ne skladiščimo. Lubenica nas v vročih dneh prijetno odžeja, posladka in ohladi.

Koristni nasveti za nego rastline:


Idealen dan: PLOD

Priporočeno število sadik na osebo: 1

Razdalja v vrsti: 150 cm

Razdalja med vrstami: 150 cm

Temperature sajenja (minimalna): 15°C

Minimalna temperatura za rast: 15°C

Izberite najboljšega soseda

Slabi sosedi:

Krompir

Priporočena zelišča in cvetje za mešani posevek:

Bazilika, Origano, Ognjič

Primerne cvetlice, zelišča:

/

Priprava tal in sajenje lubenic

Reprodukcija se izvaja znotraj cvetov. Lubenica ustvari ločene moške in ženske cvetove in je enodomna. Na ženskih cvetovih se nahajajo ženski reproduktivni organi poznani kot jajčeca, ki se ob oploditvi razvijejo v semena. Za sadike sejemo sredi aprila in postavimo v rastlinjak ali na sončno okensko polico. Rastline z globljim koreninskim sistemom vzgojimo če lončke napolnimo le do treh četrtin in rastline prisilimo, da se nekoliko pretegnejo. Za setev uporabimo fino zemljo Bio Plantella Start za setev in potaknjence. V Sloveniji lubenice vzgajamo le iz sadik sicer ne bi dozorele. Sadike v aprilu ali maju posadimo nekoliko globlje kot so bile v lončku, da se razvije več korenin.

Primeren čas za sajenje:

Priporočeni izdelki za pripravo tal in sajenje

Nega lubenic

Med rastjo in cvetenjem lubenic potrebujejo približno 2,5 – 5 cm vode na teden. Zemlja mora biti vlažna, ampak odcedna. Ko začnejo rasti sadeži je potrebno količino vode zmanjšati. Tla med rastlinami redno plitvo rahljamo.
Nujno redno zalivamo vendar ne po listih zato je najboljše uporabiti kapljični sistem. Za lepše plodove in bujnejšo rast vodi za zalivanje dodamo tekoče organsko gnojilo iz alg Bio Plantella Vrt. Zalivamo veliko in sicer vso rastno dobo približno 2x na teden.

Izdelki za nego in dognojevanje

Najpogostejše težave lubenic

/

Najpogostejši škodljivci

Bela mušica oz. rastlinjakov ščitkar, Pršice, Polži, Ogorčice, Uši na rastlinah

Najpogostejše bolezni

Gniloba plodov paprike, Kumarna pepelovka, Plesen bučnic, Pepelasta plesen, Viroze

Izdelki za varstvo

OPIS SPRAVILA

Pobiramo, ko del ploda, ki se dotika tal, porumeni in ob trkanju odda votel zvok.

Kdaj in kako pobiramo:

Uporabna vrednost

Lubenica je močan antioksidant z veliko vitamini. Pospešuje izločanje vode ter preprečuje srčne bolezni in raka na prostati.

Zdravilni učinki

Močan antioksidant z veliko vitamini. Pospešuje izločanje vode ter preprečuje srčne bolezni in raka na prostati.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: