Brezplačno svetovanje
Solata
Solata spada med solatnice. Rastlina oblikuje rozeto ali glavo zelene, rumene, rdeče barve. Najpogosteje jo delimo na mehkolistne in krhko listne sorte, hkrati pa še na rezivke, berivke, stebelno solato, glavnato solato in listnato solato.
Koristni nasveti za nego rastline:
Idealen dan: LIST
Priporočeno število sadik na osebo: 5
Razdalja v vrsti: 20 cm
Razdalja med vrstami: 50 cm
Temperature sajenja (minimalna): 10°C
Minimalna temperatura za rast: 10°C
Izberite najboljšega soseda
Dobri sosedi: Redkvica, Korenček, Kumare, Čebula, Radič, Paradižnik, Špargelj, Rdeča pesa, Por, Grah, Cvetača, Koleraba, Ohrovt, Zelje, Blitva, Fižol – visok, Koruza, Črna redkev, Črni koren, Drobnjak, Šalotka, Rukola, Paprika, Pastinak, Repa, Sladki komarček, Kapusnice , Brokoli, Brstični ohrovt, Kitajsko zelje
Priporočena zelišča in cvetje za mešani posevek: Koper, Poprova meta, Komarček
Primerne cvetlice, zelišča: Poprova meta, Koper, Komarček
Priprava tal in sajenje solate
Seme za direktno setev ali vzgoja sadik spomladi. Za sadike uporabimo setvenico in zemljo s fino strukturo Bio Plantella Start. 5-10 cm sadike pred presajanjem na prosto zalijemo z vitaminskim kompleksom Bio Plantella Vita. Za setev so primerni vsi meseci od februarja do avgusta. Od marca dalje pa vse do začetka septembra vsaka dva tedna sejemo na prosto v tla pognojena z organskim gnojilom Bio Plantella Nutrivit za listnato zelenjavo. Kasneje redčimo na večjo razdaljo odvisno od sorte.
Primeren čas za sajenje:
Priporočeni izdelki za pripravo tal in sajenje
Nega solate
Za uspešno rast mora biti primerna medvrstna razdalja in razdalja v vrsti. Za temeljno gnojenje in dognojevanje priporočamo Bio Plantella Nutrivit Univerzal. Uhajanje v cvet preprečimo s pravilno izbiro sort v pravem letnem času in seveda postopno setvijo. Primerna je za gojenje na delih vrta z malo osončenja oz. delna senca. Skozi celotno vegetacijo rastline plitvo okopavamo in rahlo osipavamo na 14 dni. Sproti tudi odstranjujemo plevel.
Zalivamo srednje in sicer vso rastno dobo približno 2x na teden.
Izdelki za nego in dognojevanje
Najpogostejše težave solate
/
Najpogostejši škodljivci
Najpogostejše bolezni
Bela gniloba, Rje, Siva plesen, Solatna plesen, Padavica sadik
Izdelki za varstvo
OPIS SPRAVILA
Mlade liste pobiramo dva tedna po presajanju, pobiramo jih iz zunanjega roba rastline. Jeseni poberemo cele glave.
Kdaj in kako pobiramo:
Uporabna vrednost
V solati lahko najdemo skoraj celoten vitaminski spekter, z izjemo vitamina D. Tudi seznam rudnin v solati je precej dolg: od magnezija, železa, silicija, kalcija in številnih drugih rudnin do različnih barvil, flavonoidov in drugih koristnih snovi.
Zdravilni učinki
Blag pomirjevalni učinek, blaži krče in kašelj, deluje proti nespečnosti. Primerna za hujšanje, pri sladkorni bolezni in protinu.
DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: