Brezplačno svetovanje
Sadno drevje
Vrtnarjenje nam nudi užitek, rekreacijo in sprostitev doma, a hkrati v naravi. Omogoča nam uživanje v lepo urejenem vrtu, ali pa vzgojiti domače sadje in zelenjavo, ob tem pa nas spodbuja k varovanju planeta. Vrtnarite z nami.

10 najpogostejših napak pri sajenju sadnega drevja
Zagotovo smo si enakega mnenja, da je sadje z domačega drevesa najokusnejše. Razlogov za to je več. A če tega ne poskusimo, ne moremo vedeti, saj je to izjemen občutek, da ne omenjam višje kakovosti. Verjetno poznate tisto modrost, da je treba v življenju napisati vsaj eno knjigo, poskrbeti za potomca in posaditi vsaj eno lastno sadno drevo. Pa ga znate pravilno izbrati in posaditi?
Preberi več
Zimska rez sadnega drevja
Z zimsko rezjo uravnavamo razmerje med bujnostjo in rodnostjo. Čas za zimsko rez je od novega leta pa vse do cvetenja.
Preberi več
Zaščitimo vrt pred mrazom
Temperature se naglo nižajo in kmalu nas bo presenetil tudi sneg. Na vrtu je še kar nekaj zelenjave, pa tudi sadno drevje bo ostalo zunaj, izpostavljeno vremenskim neprilikam. A lahko jim pomagamo čim bolje prezimiti, ker bodo tako v boljši kondiciji za prihodnjo sezono.
Preberi več
Najpogostejša vprašanja o prezimovanju citrusov
Prezimovanje citrusov v notranjih prostorih se začne pozno jeseni, ko se nočne temperature znižajo pod 10 ºC. A tudi na prezimovanju so mnogi citrusi zelo aktivni, zato jim moramo nameniti veliko pozornosti. Preverite najpogostejše težave ...
Preberi več
Asimina (indijska banana) v družinskem vrtu
Asimina ali indijanska banana je atraktivna sadna vrsta, ki je zadnja leta zelo zaželena na naših vrtovih. Je zelo prilagodljiva, zdrava in nezahtevna za vzgojo iz sadike, sadeži asimine pa imajo kar 3x več C-vitamina od jabolka. Upoštevajte nasvete strokovnjakov za vzgojo. Uspeh ne bo izostal!
Preberi več
Posadimo sadno drevo
Najboljši čas za sajenje sadnega drevja je jesen. Pomembno je izbrati dobro sadiko in slediti pravilnim smernicam sajenja, da rastlini zagotovimo dober štart in pravilen razvoj. Razvoj sadik je namreč v veliki meri odvisen od kakovosti tal, v katerih raste: samo v dobro pripravljeni zemlji, bogati s humusom in hranili, lahko sadika razvije zdrave korenine in zraste v zdravo rastlino.
Preberi več
Miši napadajo – zavarujmo ozimnico in svoje zdravje
Jeseni začnemo na vrtovih intenzivno shranjevati pridelek, v naravi pa se istočasno poveča tudi število miši in podgan, ki se v iskanju hrane približajo našim domovom. To pa je nevarno za naše zdravje.
Preberi več
Vročinski val v vinogradu: ukrepi in praksa
Vročinski val v času poletja ne predstavlja več presenečenja niti za vinogradnike. Med vročinskim valom moramo v vinogradu ukrepati preudarno in pravočasno, da je škoda na pridelku čim manjša. Kako pa to storimo?
Preberi več
Fungicid: nov način eko varstva rastlin pred boleznimi
V domačem vrtu se redno soočamo s številnimi glivičnimi boleznimi, ki hitro uničijo naše rastline in nam močno zmanjšajo pridelek, za katerega se dnevno trudimo. Preverite novost, ki je nastala s pomočjo moderne tehnologije za učinkovito rabo na ekološkem vrtu.
Preberi več
Rumene plošče – to je najbolj učinkovita mehanska zaščita v sadovnjaku
Vsak pridelovalec sadja, pa naj si bo to profesionalen sadjar z velikim številom sadnih dreves do tistega vrtičkarja v mestu,…

Pravi čas za prvo škropljenje sadnega drevja in jagodičevja
Dandanes najdemo po vrtovih široko paleto sadnih rastlin. Raznolikost sadnih vrst nas čez leto razveseljuje s svojo rastno obliko, lepimi cvetovi in okusnimi plodovi. Če želimo dober pridelek pa je potrebno ujeti pravi čas za škropljenje, ki bo bistveno zmanjšalo težave z škodljivci in boleznimi v domačem sadovnjaku.
Preberi več
Zimska rez vinske trte
Zimska rez je v vinogradu najpomembnejši zimski oziroma zgodaj spomladanski ukrep, s katerim se odreja potencial rodnosti trte in s trt odstranjuje ves poškodovani, okuženi (odmrli, strohneli, suhi) in neroden les. Pred rezjo se je treba najprej vprašati, kaj želimo z rezjo doseči oziroma, kaj je namen gojenja trte – grozdje ali listi za senco?
Preberi več
Ekološka zaščita sadovnjaka vse leto
Domače sadje je neprecenljivo. Zlasti, če ga pridelamo povsem ekološko, je bistveno okusnejše in vsebuje več vitaminov in mineralov. Zaradi…

Sprememba klime povzroča naval bolezni in škodljivcev rastlin
Posledice podnebnih sprememb so tudi v Sloveniji že precejšnje in izmerljive. V zadnjih letih smo se lahko tudi sami prepričali,…

Zakaj je pomembno organsko gnojenje?
V brezplačnem vodiču ZAKAJ JE POMEMBNO ORGANSKO GNOJENJE? strokovnjaki na enem mestu izpostavljajo vse pomembne vidike organskega gnojenja. V branje ga priporočamo vsem, ki želite izvedeti vse od a do ž o organskem gnojenju in se želite pred nakupom dobro informirati.
Preberi več