Brezplačno svetovanje
Sadno drevje
Vrtnarjenje nam nudi užitek, rekreacijo in sprostitev doma, a hkrati v naravi. Omogoča nam uživanje v lepo urejenem vrtu, ali pa vzgojiti domače sadje in zelenjavo, ob tem pa nas spodbuja k varovanju planeta. Vrtnarite z nami.
Strokovnjaki priporočajo jesensko gnojenje
Obilne padavine so zaznamovale letošnje poletje. Poleg poplav je velik del Slovenije močan dež zasitil zemljo in povzročil številne težave, ki se bodo poznale na zemlji več sezon. Čas za ukrepanje je takoj, da zmanjšamo škodo in ohranimo rodovitnost domače zemlje.
Preberi večStrokovnjaki priporočajo jesensko gnojenjeMiši napadajo – zavarujmo ozimnico in svoje zdravje
Jeseni začnemo na vrtovih intenzivno shranjevati pridelek, v naravi pa se istočasno poveča tudi število miši in podgan, ki se v iskanju hrane približajo našim domovom. To pa je nevarno za naše zdravje.
Preberi večMiši napadajo – zavarujmo ozimnico in svoje zdravjeAsimina dobro uspeva tudi pri nas
Asimina ali indijanska banana je atraktivna sadna vrsta, ki je zadnja leta zelo zaželena na naših vrtovih. Je zelo prilagodljiva, zdrava in nezahtevna za vzgojo iz sadike, sadeži asimine pa imajo kar 3x več C-vitamina od jabolka. Upoštevajte nasvete strokovnjakov za vzgojo. Uspeh ne bo izostal!
Preberi večAsimina dobro uspeva tudi pri nasNa kaj moramo biti pozorni v sadovnjaku v poznem poletju?
Pozno poletje in jesen sta obdobji, ko začnemo z uživanjem sadove svojega truda, ki smo ga tekom leta vložili v sadovnjak. Kdaj je najboljši čas za obiranje, je odvisno od posamezne sadne vrste. Če smo sadna drevesa pravilno škropili in dognojevali skozi celotno rastno dobo, obrano sadje pa ustrezno skladiščili, ga bomo lahko hranili in uživali vse do pomladi.
Preberi večNa kaj moramo biti pozorni v sadovnjaku v poznem poletju?Najpogostejše težave z asimino
Če se odločate za gojenje asimine ali pa že imate to čudovito rastlino v svojem vrtu, ste verjetno soočeni z različnimi izzivi. Plantellina strokovnjakinja je pripravila najpogostejša vprašanja in odgovore o težavah, ki se lahko pojavijo pri gojenju asimine in kako jih rešiti.
Preberi večNajpogostejše težave z asiminoVzgojite svoje češnje brez črvov
Tako zelo se veselimo slastnih plodov, a ko ugriznemo v češnjo in dobimo še mesni dodatek, nas veselje mine. Pomembno je pravočasno ukrepati in zajeziti škodljivce v sadovnjaku. Kljub temu, da je pot do bogatega in kakovostnega pridelka lahko zahtevna, je vsaka češnja vredna truda. Ker cene češenj na trgu vztrajno naraščajo, je lastna pridelava še toliko bolj smiselna in nagrajujoča.
Preberi večVzgojite svoje češnje brez črvovPravi čas za prvo škropljenje sadnega drevja in jagodičevja
Dandanes najdemo po vrtovih široko paleto sadnih rastlin. Raznolikost sadnih vrst nas čez leto razveseljuje s svojo rastno obliko, lepimi cvetovi in okusnimi plodovi. Če želimo dober pridelek pa je potrebno ujeti pravi čas za škropljenje, ki bo bistveno zmanjšalo težave z škodljivci in boleznimi v domačem sadovnjaku.
Preberi večPravi čas za prvo škropljenje sadnega drevja in jagodičevjaPosadite svoj sadovnjak in privarčujte
Pri načrtovanju zasaditve domačega sadnega vrta je treba vedeti, kolikšno površino bomo namenili sadnim rastlinam in katere vrste bomo izbrali, da bomo zagotovili samooskrbo preko celotne sezone in tudi v jesensko-zimskem času. Pa vam to uspeva?
Preberi večPosadite svoj sadovnjak in privarčujteZaščita sadnega drevja pred mrazom
Zaščita sadnega drevja pred mrazom je ključna skrb vsakega vrtnarja, saj nizke zimske temperature predstavljajo resno grožnjo zdravju in uspešnosti sadnega vrta. Eden od najpomembnejših ukrepov za zaščito sadnih rastlin pred mrazom je pravočasna priprava na zimsko obdobje.
Preberi večZaščita sadnega drevja pred mrazomFungicid: nov način eko varstva rastlin pred boleznimi
V domačem vrtu se redno soočamo s številnimi glivičnimi boleznimi, ki hitro uničijo naše rastline in nam močno zmanjšajo pridelek, za katerega se dnevno trudimo. Preverite novost, ki je nastala s pomočjo moderne tehnologije za učinkovito rabo na ekološkem vrtu.
Preberi večFungicid: nov način eko varstva rastlin pred boleznimiVzgoji svoje vino: od pomladi do trgatve
V zgodnji pomladi trta takoj po rezi iz očes začne odganjati mladike, za njimi pa še zalistnike. Kaj storiti z njimi? Katere ukrepe je potrebno upoštevati od zgodnje pomladi pa vse do jeseni, da je pridelava grozdja kakovostnejša, letina pa uspešnejša?
Preberi večVzgoji svoje vino: od pomladi do trgatveEkološka zaščita sadovnjaka vse leto
Domače sadje je neprecenljivo. Zlasti, če ga pridelamo povsem ekološko, je bistveno okusnejše in vsebuje več vitaminov in mineralov. Zaradi…
Zimska rez sadnega drevja
Z zimsko rezjo uravnavamo razmerje med bujnostjo in rodnostjo. Čas za zimsko rez je od novega leta pa vse do cvetenja.
Preberi večZimska rez sadnega drevjaZaščitimo vrt pred mrazom
Temperature se naglo nižajo in kmalu nas bo presenetil tudi sneg. Na vrtu je še kar nekaj zelenjave, pa tudi sadno drevje bo ostalo zunaj, izpostavljeno vremenskim neprilikam. A lahko jim pomagamo čim bolje prezimiti, ker bodo tako v boljši kondiciji za prihodnjo sezono.
Preberi večZaščitimo vrt pred mrazomNajpogostejša vprašanja o prezimovanju citrusov
Prezimovanje citrusov v notranjih prostorih se začne pozno jeseni, ko se nočne temperature znižajo pod 10 ºC. A tudi na prezimovanju so mnogi citrusi zelo aktivni, zato jim moramo nameniti veliko pozornosti. Preverite najpogostejše težave ...
Preberi večNajpogostejša vprašanja o prezimovanju citrusov