Brezplačno svetovanje
Zelenjavni vrt
Vrtnarjenje nam nudi užitek, rekreacijo in sprostitev doma, a hkrati v naravi. Omogoča nam uživanje v lepo urejenem vrtu, ali pa vzgojiti domače sadje in zelenjavo, ob tem pa nas spodbuja k varovanju planeta. Vrtnarite z nami.
Strokovnjaki priporočajo jesensko gnojenje
Obilne padavine so zaznamovale letošnje poletje. Poleg poplav je velik del Slovenije močan dež zasitil zemljo in povzročil številne težave, ki se bodo poznale na zemlji več sezon. Čas za ukrepanje je takoj, da zmanjšamo škodo in ohranimo rodovitnost domače zemlje.
Preberi večStrokovnjaki priporočajo jesensko gnojenjeMiši napadajo – zavarujmo ozimnico in svoje zdravje
Jeseni začnemo na vrtovih intenzivno shranjevati pridelek, v naravi pa se istočasno poveča tudi število miši in podgan, ki se v iskanju hrane približajo našim domovom. To pa je nevarno za naše zdravje.
Preberi večMiši napadajo – zavarujmo ozimnico in svoje zdravjeJesenskega gnojenja ne smemo izpustiti
Osnova vsakega pridelovanja rastlin so vedno rodovitna in živa tla. Brez kakovostnih tal nam tudi odlična semena, sadike, zalivanje, škropljenje in kakršnikoli drugi dobri ukrepi na vrtu ne pomagajo. Jeseni je čas, da tla pripravimo za pomladansko obdelavo.
Preberi večJesenskega gnojenja ne smemo izpustitiČesen je najbolje saditi jeseni
Jesensko sajenje česna omogoča rastlini, da se razvije počasi in stabilno. Česen, zasajen jeseni, izkoristi zimsko mirovanje, da razvije močan koreninski sistem, kar omogoča rast večjih in bolj zdravih glavic spomladi in poleti. Poleg tega so jeseni temperature in vlažnost tal pogosto bolj ugodne, kar pripomore k boljšemu ukoreninjenju.
Preberi večČesen je najbolje saditi jeseniPoleti na prazna mesta sadimo zelenjavo za jesen in zimo
Sredina poletja je pravi čas, da prazna mesta na zelenjavnih gredicah zapolnimo z novimi vrtninami, ki nam bodo krožnike polnile…
Poberimo domače seme in prihranimo
Nabiranje semen je ne le koristno za ohranjanje biotske raznovrstnosti in spodbujanje trajnostne rabe rastlin, temveč tudi odličen način varčevanja. S pravilnim nabiranjem in shranjevanjem semen namreč lahko prihranimo denar, ki bi ga sicer porabili za nakup novih semen vsako leto.
Preberi večPoberimo domače seme in prihranimoNjivska preslica: naravni ščit za rastline
Njena bogata vsebnost silicija, kalcija, kobalta, mineralov in vitamina E pomembno prispeva h krepitvi imunskega sistema rastlin, izboljšanju njihove odpornosti in splošnega zdravja.
Preberi večNjivska preslica: naravni ščit za rastlineKako pravilno odmerjamo tekoča gnojila
Za uspešno vrtnarjenje in pridelavo zdravih rastlin je ključno ustrezno gnojenje. Med številnimi možnostmi, ki so na voljo na trgu, se tekoča gnojila Plantella izkazujejo kot odlična izbira za vse vrste rastlin. Ta gnojila niso le enostavna za uporabo, temveč tudi izjemno učinkovita, saj rastlinam zagotavljajo vse potrebne hranilne snovi za optimalno rast in razvoj. Kako jih pravilno uporabimo - preverite v tabeli!
Preberi večKako pravilno odmerjamo tekoča gnojilaBolezni, ki grozijo vašim paradižnikom in kako jih preprečiti
Letos, ko smo priča hladni in deževni pomladi ter nepredvidljivemu poletju, so bolezni še posebej pogoste. Ko se na paradižniku pojavijo znaki okužb, je ključnega pomena, da ukrepamo hitro in učinkovito. Da bi vam pomagali ohraniti zdravje vaših rastlin, vam predstavljamo nekaj najpogostejših bolezni paradižnika in kako se z njimi spopasti.
Preberi večBolezni, ki grozijo vašim paradižnikom in kako jih preprečitiNajboljši načini za odstranjevanje plevela
Hitro se razraste med zelenjavo in rožami na vrtu, a ga najdemo tudi med gojeno trato in med tlakovci. Plevel ne le kazi videza našega vrta, ampak tudi tekmuje z gojenimi rastlinami za hranila,
Preberi večNajboljši načini za odstranjevanje plevelaVpliv dežja na vaše rastline – preprečite gnitje korenin
Vpliv dežja na vaše rastline je neizogiben del vrtnarskega izziva, še posebej v obdobjih, ko deževje postane obilnejše. Čeprav je voda ključna za rast in razvoj rastlin, prekomerna izpostavljenost vodi in njeno zastajanje lahko privedeta do gnitja korenin, kar lahko negativno vpliva na zdravje in produktivnost vašega vrta.
Preberi večVpliv dežja na vaše rastline – preprečite gnitje koreninMorske alge – dokazana učinkovitost ob vremenskih nihanjih
Vrtnarji vedo, da brez pravilne oskrbe s hranili ne morejo pričakovati obilnega pridelka. V času, ko se soočamo s klimatskimi spremembami, kot so spomladanske pozebe ali pa poletne toče, poplave ali suša, ter po drugi strani z visokimi cenami kupljene hrane dvomljivega izvora, je domači vrt dragocen vir zdrave hrane. Pri tem imajo ključno vlogo biostimulanti iz morskih alg.
Preberi večMorske alge – dokazana učinkovitost ob vremenskih nihanjihUčinkoviti načini za naravno zatiranje listnih uši
Listne uši so ena najpogostejših nadlog, s katero se vrtnarji pogosto srečujemo, še posebej pa letos zaradi relativno blage zime. Ker uši predstavljajo stalno grožnjo v pridelovalni sezoni, je pomembno, da jo natančneje razumemo in se z njo ustrezno spopademo.
Preberi večUčinkoviti načini za naravno zatiranje listnih ušiTudi na vrtu se zavarujte pred klopi
Klopi se skrivajo v grmovju, visoki travi in listju, vendar pa se mnogi od nas ne zavedamo, da nas lahko ogrožajo tudi na našem zelenjavnem vrtu. Zato je izjemno pomembno, da pomislimo na svojo zaščito in sprejmemo temu primerne ter ustrezne ukrepe.
Preberi večTudi na vrtu se zavarujte pred klopiSpomladanske zasaditve za visoke grede
Ko so postavljene in pripravljene za sajenje, se spomladi soočamo s širšo paleto možnosti za izbiro rastlin, ki jih želimo saditi. Čeprav je izbira morda nekoliko manjša kot v poletnih mesecih, imamo še vedno na voljo številne priljubljene in koristne rastline za gojenje.
Preberi večSpomladanske zasaditve za visoke grede