Brezplačno svetovanje
Koledar vrtnih opravil: oktober 2024
Setveni koledar Marije Thun na podlagi starih izročil in dolgoletnega študija in preizkušanja za vsak dan posebej upošteva pot Lune ter gibanje planetov, na njihovi podlagi pa napoveduje pozitivne in negativne posledice medsebojnih odnosov. Na podlagi teh strokovnih izračunov lahko napoveduje ugoden dan za delo z rastlinami. V nadaljevanju preberite koledar opravil v mesecu oktobru.
Zelenjavni vrt:
- Do konca oktobra sejemo motovilec, ki bo na voljo spomladi. Pred setvijo pognojimo z organskim gnojilom Plantella Nutrivit Univerzal.
- Pred sajenjem čebulčka pognojimo z organskim gnojilom Plantella Organik, s čimer zagotovimo dovolj kalija za dobro ukoreninjenje in prezimovanje.
- Jesenska bolezen na solatnicah je plesen. Preventivno škropimo z naravnim sredstvom Bio Plantella Natur, saj pri nizkih temperaturah ffs fungicidi niso dovolj učinkoviti.
- Kitajsko zelje lahko pustimo na vrtu, saj prenese brez škode nizke temperature do -5 °C.
- Če imamo obilen pridelek cvetače in kitajskega zelja, rastline enostavno izkopljemo in presadimo v korita ter dodamo Plantella Vrtno zemljo. Tako bodo rastline ostale še dolgo v hladni, svetli kleti ter garaži ali topli gredi. Nikoli ne zalivamo po listih, le po zemlji.
- Za spomladansko blitvo moramo rastline osipati. Tako bodo dobro prezimile in bomo imeli kmalu pridelke. Osipamo v višini listnih pecljev, listi gledajo ven.
- Na kompost odlagamo samo neokužene rastlinske ostanke. Na vsakih 15 do 20 cm potresemo še Bio Plantella Kompost aktivator. Okužene ostanke zažgemo ali odložimo med bio odpadke.
Sadovnjak in vinograd:
- Sadje poznih sort pustimo na drevesih čim dlje. Sadje dozoreva le na drevesu. Ko je enkrat obrano, se samo še mehča oziroma »medi«.
- Zmrzal ne sme opariti sadja, zato ga vedno poberemo prej. V nasprotnem primeru pride do slabega skladiščenja in hitrega propada pridelka.
- Pri spravilu plodov jih vedno zlagamo le eno plast v zabojčke. Pregledujemo jih redno in odstranjujemo gnijoče in okužene plodove.
- Pri sajenju ribeza, kosmulj, malin in ostalega grmičastega jagodičevja uporabimo gnojilo Plantella Nutrivit za jagode in jagodičevje.
- Citruse prestavimo na svetlo in hladno mesto, kot je svetla klet ali garaža. Primeren je tudi neogrevan zimski vrt.
- Pred napadom oljčne muhe nastavimo Bio Plantella Rumene lepljive plošče po obodu oljk.
- Vinograd založno gnojimo z organskim gnojilom Plantella Organik za vinograde, v količini 10 kg/100 m2.
Vrtna trata:
- Redno odstranjujemo odpadlo listje s trate, sicer hitro pride do plesnenja in uničenja trate.
- Odstranimo mah z uporabo sredstva Plantella Stop mah 3v1. Ko počrni, ga pograbimo.
- Trato pokosimo na primerno višino, okoli 5 cm, ker bo tako bolje prezimila.
- Trato še zadnjič pognojimo s Plantella Specialnim gnojilom za jesensko gnojenje trave, v količini 2 kg/100 m2, ki vsebuje veliko kalija, s katerim okrepimo koreninski sistem za dobro prezimovanje trate.
Okrasni vrt:
- Čas je za sajenje listopadnih živih mej. Pri sajenju dobro razrahljamo zemljo in temeljito pognojimo s Plantella Organikom za sadike.
- Pri rododendronih in ostalih kisloljubnih rastlinah se med sezono posede zemlja, zato vsako jesen dodamo Plantella Zemljo za rododendrone.
- Čas je za rez vrtnic. Rastline le skrajšamo, da vzpostavimo razmerje med koreninskim sistemom in nadzemnim delom. Prava rez pride na vrsto spomladi.
- Da vrtnice bolje prezimijo, jih osipamo z zemljo in zaščitimo s smrekovimi vejami.
- Za jesenske zasaditve grobov uporabimo Plantella Zemljo za grobove, ki s svojo črno barvo poudari barvito cvetje. Če na grobu nimamo prekrivnih rastlin, enostavno potresemo Plantella Borovo lubje, ki je okrasno in zadržuje vlago v tleh.
- Preden se začnejo močne zmrzali, je potrebno iz zemlje pobrati določene čebulice okrasnih rastlin. Ne pozabimo na gladiole, kane, frezije,…
- Porezane grmičke žajblja in sivke je dobro zavarovati čez zimo. Obsujemo jih s Plantella Vrtno zemljo v višini do 10 cm. Nato še dodamo smrekove veje.
Okenske in balkonske rastline:
- Za jesenske zasaditve trajnic uporabimo kakovostno zemljo Plantella Premium.
- Med prezimovanjem rastline zalijemo do dvakrat mesečno. Okoli rastlin namestimo Bio Plantella Rumene lepljive ploščice.
- Najboljši čas za sajenje okrasnih čebulic, kot so tulipani, narcise in hijacinte sta oktober in november. Pomembno je, da se čebulice že pred zimo kakovostno ukoreninijo. Ob sajenju v zemljo dodamo Plantella Specialno gnojilo za okrasne rastline, ki bo poskrbelo za ustrezno prehrano in kondicijo rastlin. Pri sajenju tako na vrt kot v posode je najboljše uporabiti Plantella Premium zemljo za okrasne rastline.
Sobne rastline:
- Orhideje gnojimo tako, da v 3 l vode raztopimo 1 tableto Plantella Tabs za orhideje in jih namočimo za 30 – 45 min, odcedimo in postavimo nazaj v okrasni lonček.
- Ker je še vedno dovolj sončne svetlobe za rast zelenih sobnih rastlin, kot so fikusi, difenbahije, zamije, dracene, monstere, jih redno tedensko dognojujemo s tekočim gnojilom z vitamini Plantella List. To vsebuje morske alge, ki krepijo imunski sistem rastline in omogočijo boljše prezimovanje.
- Cvetoče rastline, kot so vijolice in ciklame, potrebujejo dobro osvetljen prostor. Tedensko jih dognojujemo s tekočim gnojilom Plantella Cvet z dodatkom morskih alg.
- Ko presajamo sobne rastline, smo previdni, da jim ne poškodujemo korenin. Če so korenine zvite v svitek v lončku, jih nežno damo narazen. Posadimo v nov lonec in uporabimo kakovostno zemljo Plantella Premium.
- V ogrevanih prostorih je nizka zračna vlaga. Ne pozabimo na redno pršenje rastlin s postano vodo. Zalivamo le z vrha in ko se voda nabere v podstavku, jo po eni uri odlijemo. Voda za zalivanje naj bo sobne temperature.
Izdelki, ki jih bomo potrebovali pri svojem delu
Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.