Bela gniloba

Sclerotinia sclerotiorum

Bela gniloba (latinsko Sclerotinia sclerotiorum) od junija do decembra okužuje kumare, paradižnik, krompir, papriko, rdeča peso, fižol, korenje, motovilec, blitvo, zelje, solato, redkvico, zeleno in špinačo.

Gliva prezimi v obliki sklerocijev (drobnih črnih zrnc) in se ohranja v tleh tudi do 10 let.

Ker živi v tleh, se prve okužbe navadno pojavljajo na koreninskem vratu. Pokaže se kot vodenasta pega, ki se širi okoli stebla. Rastlina se nad okuženim mestom posuši in propade.

Gliva se širi tudi na plodove. Najprej napade plodove, ki so bližje tlom. V času skladiščenja vrtnin pa se na plodovih razvije bel micelij.

Bela gniloba na solati

Na solati se lahko pojavi bela gniloba in solatna bela gniloba. Obe bolezni povzroča gliva iz rodu Sclerotinia.

Listi ponavadi začnejo rumeneti od zunanjosti navznoter. Rastlina začne tudi veneti. Koreninski vrat je nagnit in kasneje zgnije cela rastlina. Na koreninskem vratu nastanejo tudi značilni beli vatasti kosmiči (miceliji).

Kako ukrepamo proti beli gnilobi?

Okužene rastline je potrebno odstraniti z vrta in uničiti. Učinkoviti bomo tudi z razkuževanjem zemlje s paro.

Kako ukrepamo pri beli gnilobi solate?

Pazimo, da solato v prihodnjih letih ne sadimo na isto mesto. Preventivno škropimo z naravnim sredstvom Bio Plantella Natur.

Izdelki, ki vam rešijo težavo:

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: