Brezplačno svetovanje
Krtine
Krt sicer živi pod zemljo, zato ga vidimo zelo redko. A če se še tako trudi skriti, se na koncu izda sam – s krtinami. Ko namreč pod zemljo koplje rove, z glavo izrine prst na površje in naredi krtine.
Navadni ali evropski krt je žužkojed, prilagojen na življenje pod zemljo. Vida ne potrebuje, ima pa dobro razvit čut in tako zazna zelo šibke tresljaje.
Gobček ima pokrit z dlačicami, ki mu pomagajo pri iskanju plena. Na površje se odpravi redko, največkrat v sušnih obdobjih. Tisti, ki imamo na svoji trati krta, smo lahko prepričani, da je v prsti pod travo veliko različnih malih živalic. Krti se namreč naselijo le tja, kjer je veliko hrane.
Na naši zelenici ni naš sovražnik, temveč predvsem prijatelj, saj s kopanjem rovov zrači tla. Poleg tega se prehranjuje z deževniki, ogrci in drugimi ličinkami škodljivcev.
Krt najbolj škodi videzu naše trate in nas ovira pri košnji. Pri kopanju rovov namreč kar precej zemlje odloži na površino.
Kako ukrepamo proti krtom?
Krti so pri nas zaščiteni, zato jih ne pobijamo. Če nas motijo, jih odganjamo s posebnimi zvočnimi odganjalci.
Najpogosteje imamo probleme s krtom, kadar je naša trata oz. vrt zraven nekošenega travnika. V takem primeru je smotrno razmisliti o ograji, ki bi s temelji segala globlje v zemljo.
Če so krtine zelo obsežne, jih najprej odstranimo in zemljo uporabimo tam, kjer jo potrebujemo. Nato na prazna mesta dosejemo travo ali prenesemo dele ruše z robov trate.
DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: