Brezplačno svetovanje
Peronospora vinske trte
Plasmopara viticola
Gliva, ki prenaša bolezen, prezimi v obliki zimskih trosov v odpadlem listju. Zimski trosi na odpadlem listju spomladi vzkalijo v posebne trosovnike, iz katerih se razvijejo zoospore. Veter in dežne kapljice prenesejo zoospore na lističe, kjer kalijo.
Prve okužbe se pojavijo v drugi polovici maja. Zoospore kalijo skozi listne mreže. Čez nekaj dni lahko opazimo prve vidne znake – rumenkasto oljne madeže, nato se pojavi plesniva prevleka, kjer se tvorijo poletni trosi, ki so vzrok za nadaljnje širjenje bolezni.
Peronospora okuži vse zelene dele vinske trte, vendar pa naredi največ škode na grozdju in listju. Grozdne jagode lahko okuži vse dokler ne dosežejo velikosti grahovega zrna (5 do 7 mm) in se ne obdajo z voščenim poprhom. Pozneje je lahko okužba tudi prek pecljev.
Kako ukrepamo proti peronospori na vinski trti?
Od maja naprej uporabljamo pripravek Vivera Ridomil Gold 25 g / 10 l vode. Uporabimo ga lahko trikrat v sezoni. Je sistemik s translaminarnim delovanjem, ki se po rastlini giblje navzgor, zato se zelo dobro porazdeljuje v rastlini. Pripravek je zelo obstojen, že 30 minut po škropljenju ga dež ne more več izprati.
Pred in po cvetenju lahko uporabimo sredstvo Vivera Ortiva 7,5 ml / 10 l vode. Tudi ta pripravek uporabimo le trikrat v sezoni. Tudi ta pripravek je sistemik s translaminarnim delovanjem, ki se po rastlini giblje navzgor, zato se zelo dobro porazdeljuje v rastlini, z njim pa učinkovito tretiramo tudi druge bolezni.
Po cvetenju uporabimo na osnovi bakra Bio Plantella Baker 10 g / 10 l vode. Ta pripravek lahko uporabimo le enkrat.
Opozorilo: Fitofarmacevtsko sredstvo uporabljajte varno. Pred uporabo vedno preberite etiketo in informacije o sredstvu.
Izdelki, ki vam rešijo težavo:
DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: