Brezplačno svetovanje
Zaščita
Na kaj moramo biti pozorni v sadovnjaku v poznem poletju?
Pozno poletje in jesen sta obdobji, ko začnemo z uživanjem sadove svojega truda, ki smo ga tekom leta vložili v sadovnjak. Kdaj je najboljši čas za obiranje, je odvisno od posamezne sadne vrste. Če smo sadna drevesa pravilno škropili in dognojevali skozi celotno rastno dobo, obrano sadje pa ustrezno skladiščili, ga bomo lahko hranili in uživali vse do pomladi.
Preberi večNa kaj moramo biti pozorni v sadovnjaku v poznem poletju?Najpogostejše težave z asimino
Če se odločate za gojenje asimine ali pa že imate to čudovito rastlino v svojem vrtu, ste verjetno soočeni z različnimi izzivi. Plantellina strokovnjakinja je pripravila najpogostejša vprašanja in odgovore o težavah, ki se lahko pojavijo pri gojenju asimine in kako jih rešiti.
Preberi večNajpogostejše težave z asiminoNjivska preslica: naravni ščit za rastline
Njena bogata vsebnost silicija, kalcija, kobalta, mineralov in vitamina E pomembno prispeva h krepitvi imunskega sistema rastlin, izboljšanju njihove odpornosti in splošnega zdravja.
Preberi večNjivska preslica: naravni ščit za rastlineSobne rastline med dopustom
Sobne rastline potrebujejo redno oskrbo, zato se pred dopustom vedno sprašujemo, kdo bo namesto nas skrbel zanje. Če imamo dobre sosede ali sorodnike, ki znajo delati z rastlinami, to navadno ni problem. Kaj pa, če imamo slabe izkušnje ali pa nimamo nikogar, na kogar se lahko obrnemo? Preverite nekaj rešitev.
Preberi večSobne rastline med dopustomBolezni, ki grozijo vašim paradižnikom in kako jih preprečiti
Letos, ko smo priča hladni in deževni pomladi ter nepredvidljivemu poletju, so bolezni še posebej pogoste. Ko se na paradižniku pojavijo znaki okužb, je ključnega pomena, da ukrepamo hitro in učinkovito. Da bi vam pomagali ohraniti zdravje vaših rastlin, vam predstavljamo nekaj najpogostejših bolezni paradižnika in kako se z njimi spopasti.
Preberi večBolezni, ki grozijo vašim paradižnikom in kako jih preprečitiVpliv dežja na vaše rastline – preprečite gnitje korenin
Vpliv dežja na vaše rastline je neizogiben del vrtnarskega izziva, še posebej v obdobjih, ko deževje postane obilnejše. Čeprav je voda ključna za rast in razvoj rastlin, prekomerna izpostavljenost vodi in njeno zastajanje lahko privedeta do gnitja korenin, kar lahko negativno vpliva na zdravje in produktivnost vašega vrta.
Preberi večVpliv dežja na vaše rastline – preprečite gnitje koreninVzgojite svoje češnje brez črvov
Tako zelo se veselimo slastnih plodov, a ko ugriznemo v češnjo in dobimo še mesni dodatek, nas veselje mine. Pomembno je pravočasno ukrepati in zajeziti škodljivce v sadovnjaku. Kljub temu, da je pot do bogatega in kakovostnega pridelka lahko zahtevna, je vsaka češnja vredna truda. Ker cene češenj na trgu vztrajno naraščajo, je lastna pridelava še toliko bolj smiselna in nagrajujoča.
Preberi večVzgojite svoje češnje brez črvovKo se jagode znajdejo v težavah
Jagode so med najbolj priljubljenimi sadeži na naših vrtovih, a njihova rast in razvoj pogosto spremljajo različne težave. Ne le zunanji, neživi dejavniki, kot so neugodne vremenske razmere, lahko zavirajo njihov uspeh, temveč tudi številni živi dejavniki, kot so bolezni in škodljivci. Te nadloge lahko pridelovalcem povzročajo veliko preglavic, zato je pomembno, da se zavedamo njihovega izvora in vpliva.
Preberi večKo se jagode znajdejo v težavahUši na vrtnicah in drugih okrasnih rastlinah
Uši so eden najpogostejših škodljivcev, ki prizadenejo vrtnice in druge okrasne rastline v naših vrtovih. Te majhne žuželke lahko povzročijo veliko škodo, zato je pomembno, da jih pravočasno prepoznamo in ukrepamo.
Preberi večUši na vrtnicah in drugih okrasnih rastlinahUčinkoviti načini za naravno zatiranje listnih uši
Listne uši so ena najpogostejših nadlog, s katero se vrtnarji pogosto srečujemo, še posebej pa letos zaradi relativno blage zime. Ker uši predstavljajo stalno grožnjo v pridelovalni sezoni, je pomembno, da jo natančneje razumemo in se z njo ustrezno spopademo.
Preberi večUčinkoviti načini za naravno zatiranje listnih ušiTudi na vrtu se zavarujte pred klopi
Klopi se skrivajo v grmovju, visoki travi in listju, vendar pa se mnogi od nas ne zavedamo, da nas lahko ogrožajo tudi na našem zelenjavnem vrtu. Zato je izjemno pomembno, da pomislimo na svojo zaščito in sprejmemo temu primerne ter ustrezne ukrepe.
Preberi večTudi na vrtu se zavarujte pred klopiNova rešitev “STOP strune” učinkovito privablja hrošča pokalico – odraslega osebka strun
Vsem poznana in tudi ena izmed najpogostejših težav na vrtu so zagotovo strune. Škodo delajo na krompirju, korenju, repi, različnih gomoljih pa tudi na koreninah. Žal se jih ne da znebiti na enostaven način. Pri njihovem zatiranju sta potrebni večletna vztrajnost in potrpežljivost.
Preberi večNova rešitev “STOP strune” učinkovito privablja hrošča pokalico – odraslega osebka strunPravi čas za prvo škropljenje sadnega drevja in jagodičevja
Dandanes najdemo po vrtovih široko paleto sadnih rastlin. Raznolikost sadnih vrst nas čez leto razveseljuje s svojo rastno obliko, lepimi cvetovi in okusnimi plodovi. Če želimo dober pridelek pa je potrebno ujeti pravi čas za škropljenje, ki bo bistveno zmanjšalo težave z škodljivci in boleznimi v domačem sadovnjaku.
Preberi večPravi čas za prvo škropljenje sadnega drevja in jagodičevjaZaščita sadnega drevja pred mrazom
Zaščita sadnega drevja pred mrazom je ključna skrb vsakega vrtnarja, saj nizke zimske temperature predstavljajo resno grožnjo zdravju in uspešnosti sadnega vrta. Eden od najpomembnejših ukrepov za zaščito sadnih rastlin pred mrazom je pravočasna priprava na zimsko obdobje.
Preberi večZaščita sadnega drevja pred mrazomSobne rože za čistejši zrak
Rastline imajo izjemno koristen vpliv na kakovost zraka v našem domu, saj zmanjšujejo koncentracijo škodljivih plinov in kemičnih snovi, ki se sproščajo iz praškov, čistil, topil in drugih materialov v domačem okolju. Že ena sama, dobro vzgojena rastlina, prečisti zrak v prostoru velikem približno devet kvadratnih metrov.
Preberi večSobne rože za čistejši zrak