if (ICL_LANGUAGE_CODE=='hr') { };
Za dobro rast in razvoj vseh rastlin je ključnega pomena kakovost substrata za sajenje. Še toliko bolj je to pomembno za rastline v posodah, ki imajo omejen življenjski prostor in so odvisne od razmer v posodi.
Najboljša zemlja za rastline je ilovnato-humusna ali ilovnato-peščena, a tovrstna zemlja je le na vrtovih. Slabost te zemlje je možna prisotnost plevelov, bolezni in škodljivcev. Zemlje, ki so na izbiro pakirane, so večinoma v osnovi šotni substrati. Najboljši substrati so sestavljeni iz več različnih komponent, kot so: šote, rastlinska vlakna, hranila, bioaktivna glina, glineni granulat, ilovica, kamena volna, šotni ma , hranila ipd.
Za posodovke je najboljši substrat, ki vsebuje pretežni delež črne šote, ki je bolj težka in boljše zadržuje vodo in hranila.
Rastline imajo različne potrebe, zato ne rastejo dobro v katerikoli vrsti zemlje. Pomembna je sestava, struktura tal, a tudi kislost, ki je izražena s pH vrednostjo.
Večina rastlin najboljše črpa hranila iz prsti, ki je neutralna do rahlo kisla. Takšni so večinoma substrati za okrasne in balkonske rastline. Pravilno razmerje vode in zraka v tleh je tudi pomembno. V kolikor je prst premokra, voda izpodriva kisik iz tal in korenine začnejo propadati. Če je preveč zraka in premalo vode, se korenine začnejo sušiti. Pri sobnih rastlinah skrbimo, da je prst ves čas rahlo vlažna. Nekatere lončnice celo boljše uspevajo, če se med zalivanji zemlja delno izsuši, vendar nikoli v popolnosti. Če se šotnati substrat izsuši, postane puhel in voda enostavno steče skozi kljub zalivanju.
Kisloljubne rastline, kot so: rododendroni, azaleje, borovnice, brusnice, pierisi, vresovke ipd. iz kislega substrata lažje črpajo hranila in veliko boljše uspevajo, če je kislost substrata nekoliko večja. V nevtralni prsti lahko njihova rast zastaja, cvetijo slabše, imajo manj korenin. Največkrat zato za sajenje kisloljubnih rastlin uporabljamo specialne substrate ali belo šoto, ki je izrazito kisla.
Rastline z mesnatimi listi, ki v listih skladiščijo veliko zalogo vode, potrebujejo manj vlage v tleh, zato mora biti prst bolj zračna. V ta namen šotnate substrate mešamo s peski, najboljše v razmerju 1/3 do 1/2 peskov. Taka prst je tudi veliko bolj odcedna.
Od balkonskih rastlin pričakujemo, da v kratkem času veliko zrastejo in cvetoče tudi obilno cvetijo. To lahko dosežemo le, če imajo ustrezne pogoje rasti in eden od najpomembnejših je kakovostna prst, ki naj ima vse že zgoraj navedene lastnosti dobrega substrata in še veliko več hranil za bujno rast in bogato cvetenje.
Naši izdelki vam pomagajo pri ustvarjanju in vzdrževanju bujnih balkonskih in sobnih rastlin. Vrtnarite z nami.
Vrtnarjenje nam nudi užitek, rekreacijo in sprostitev doma, a hkrati v naravi. Vrtnarite z nami.
Naročite jih v svoj e-nabiralnik