Voda je glavna sestavina rastline, služi prenosu hranilnih snovi in ohranja napetost v celicah. Če je je premalo ali preveč , rastlina vene in listi postajajo ohlapni. Ko je vode preveč, voda iz tal izrine kisik, ki ga rastline potrebujejo. Zato je nujno poznavanje potreb rastlin in pravilno zalivanje.
Voda iz prsti izhlapeva zaradi temperature ali vetra ali suhega zraka. In tudi veliko več pri rastlinah z velikimi in mehkimi listi kot pa z majhnimi in trdimi listi. Zato nam listi veliko povedo o potrebah rastlin po vodi. Koliko in kako pogosto moramo zalivati, je odvisno od potreb posamezne rastline, od posode, rastišča, vremena in letnega časa, pa tudi od temperature, svetlobe in zračne vlage.
Najboljši čas za zalivanje rastlin v posodah je, ko je zemlja svetla in odstopa od roba lončka ter ko lonček postane lahek, ali rastlina ohlapna. A pazljivo, ker rastlina lahko postane ohlapna tudi zaradi preveč vode!
Najboljše je zalivati z mehko vodo – deževnico. Če te možnosti nimamo, vodo zmehčamo tako, da v vodo za zalivanje na apnenec občutljivih rastlin obesimo s šoto napolnjeno porozno vrečko. Na 10 l vode damo 1 l šote. Lahko pa vodovodno vodo pustimo v posodi čez noč, da se klor razprši, apnenec pa usede na dno posode. V tem primeru za zalivanje ne porabimo vse vode in pazimo, da je ne premešamo.
Balkonske rastline in posodovke praviloma zalivamo zgoraj. Poleti zalivamo lahko zjutraj ali zvečer, pozimi pa zalivamo dopoldne, da korenina do večera posrka vodo.
Za rastline v obešankah je najboljši način potapljanje v vodo ali tako, da ob sajenju na sredino vkomponiramo preluknjano plastično flaško in potem vanjo zalivamo. Potapljanje rastline v vodo skupaj z lončkom je tudi najboljši način, da se napoji presušen substrat. A le dokler iz prsti izhajajo zračni mehurčki. Potem rastlino z lončkom dvignemo iz vode in odcedimo odvečno vodo.
Naročite jih v svoj e-nabiralnik