if (ICL_LANGUAGE_CODE=='hr') { };
Za dobro rast in razvoj novih poganjkov in cvetov rastline potrebujejo ustrezna hranila. Dodajamo jih s tekočimi gnojili, v obliki palčk ali granulatov. Pomembno je izbrati pravo gnojilo in način.
Najpomembnejše hranilo za rast je dušik. A brez ustreznega razmerja z drugimi hranili dušik sam ne more poskrbeti za dobro rast. Za tvorbo cvetov v prvi vrsti poskrbi fosfor, za odpornost rastlin pa kalij.
Magnezij je pomemben za temno zeleno barvo listov in tako naprej bi lahko naštevali vse do mikroelementov. Na osnovi študij posameznih rastlin so določene potrebe posameznih vrst in temu je prilagojena sestava posameznih gnojil, ker vsaka rastlina ima svoj okus ali potrebe po hranilih.
Temperatura vpliva tudi na intenziteto rasti rastlin in tudi temu prilagodimo gnojenje. Pri zelo nizkih ali zelo visokih temperaturah se rast upočasni, rastline se spravijo v delno mirovanje.
Odvisno od vrste rastline, a že nad 30 stopinj se pri mnogih rast upočasni. Takrat rastline gnojimo minimalno, največ 1x mesečno, v fazi zelo intenzivne rasti, kar je pri veliko svetlobe, ustrezni vlagi in temperaturah med 20 in 30 stopinj, rastline porabijo več hranil, zato jih tudi dodajamo bolj pogosto. Vsako gnojilo ima naveden način gnojenja, a pri tekočem je to v fazi intenzivne rasti 1x tedensko.
Nekoliko drugačno je gnojenje cvetočih lončnic. Te najprej potrebujejo okrepitev v listih in potem hrano za cvetje. Zato najprej gnojimo z gnojilom za listje, ki vsebuje veliko dušika in kalija in malo fosforja kot je Plantella List, potem pa gnojimo z gnojilom, ki ima bolj uravnoteženo razmerje hranil in predvsem več fosforja. Gnojimo pogosto do nastavka cvetnih brstov, v fazi cvetenja pa gnojenje nekoliko zmanjšamo.
Želimo si, da rastline vsako leto cvetijo in ne da se v enem letu preveč izčrpajo, zato je za dobro cvetenje nujno, da ima rastlina tudi obdobje počitka.
Naročite jih v svoj e-nabiralnik