if (ICL_LANGUAGE_CODE=='hr') { };
Da bi si v bivalnem prostoru ustvarili kar se da najboljše pogoje za bivanje je koristno, da prostor opremimo z sobnimi rastlinami. Ne samo, da nam bodo polepšale prostor ampak bodo tudi čistile zrak, izboljšale mikroklimo in naše počutje.
Tole so 4 tipi sobnih rastlin, ki jih preprosto morate imeti doma:
Lirasti fikus je med velikimi rastlinami zadnje čase vse bolj priljubljen. Njegovi močni, bujni listi v obliki lire se dvigujejo proti nebu, ustvarijo presenetljivo lep zelen šopek.
Velike samostoječe rastline so lahko še druge vrste fikusov: razne dracene, monstere, palme, filodendroni, euforbije in šeflere.
Visoke lončnice bodo hvaležne, če jih boste poleti prestavili na vrt ali teraso, v senčno mesto.
Rastline, nameščene na pultih in mizah, so odlične, a za še več vizualnega učinka so boljše viseče sobne rastline. Postavimo jih na vogale omaric, poličke ali preprosto obesimo v makrame nosilec.
V ta namen so odlični rumeni potos (Epipremnum), grint (Senecio), voščenke (Hoya), živuljka (Clorophytum).
Ripsalis je nenavaden povešavi ‘kaktus’ z mehkimi vejami in komaj zaznavnimi bodicami. Košato se razrašča in močno poveša. Raje ima svetlo, posredno sončno svetlobo. Zalivamo, ko so tla delno suha. Poleti ga lahko postavimo na odprto. Novejša bolj modna vrsta Rhipsalis racemosa je rahlo podobna členastim kaktusom, vendar s tanjšimi in manjšimi listi.
Notranji mestni “jungalow” je stil, kjer veliko različnih rastlin v manjših lončkih postavimo skupaj in pustimo, da se oprimejo hišne opreme, raznih cevi, ali kot slapovi padajo okrog stebrov.
Če želite edinstven način za zelenje po hiši, lahko poskusite narediti nosilec v japonskem stilu ‘kokedama‘, kjer rastline rastejo v žogici prsti, obdani z mahom.
Zelo so modni nosilci, pleteni iz vrvi, v stilu makrameja, ki visijo s stropa.
Lončke lahko obesimo tudi direktno na steno, kar je primerno za rastline z manjšo potrebo po vodi. Težje rastline z več zemlje rajši postavimo na police.
Nekaj idej moderne viseče džungle iz Pinteresta:
Najpogosteje na senčna mesta postavimo zamije (Zamia), dobro pa bo uspevala tudi aspidistra (Aspidistra), pa aglaonema (Aglaonema).
Najbolj trpežna sobna rastlina za senčna mesta je Sanseveria, pri nas poznana kot taščin jezik, največkrat pa jo imenujejo kačja rastlina. Ime je dobila po tankih, pokončnih listih z “nepravilnimi zelenimi trakovi”, ki so videti kot kačja koža.
Poleg tega, da je izjemno atraktivna, velja za eno tistih sobnih rastlin, ki jo je povsem enostavno vzdrževati. Prenese močne suše, zato je idealna za novince, saj preživi v skoraj vseh okoljih. Če to ni dovolj, da vas prepriča, je tudi odličen čistilec zraka.
Medtem ko vse omenjene rastline vpijajo ogljikov dioksid, je NASA ugotovila, da Sanseveria skozi liste in korenine absorbira toksine, kot so benzen, formaldehid in trikloroetilen.
Na bolj senčnem mestu bodo dobro uspevale tudi praproti, kot so nežni venerini lasci (Adiantum) in jelenovka (Platycerium).
Za kopalniške police, nočne omarice in stranske mize ter police so primerne majhne rastline z malo vzdrževanja, kot so sukulente in kakteje, afriške vijolice.
Pri dobri indirektni svetlobi bodo odlična izbira tudi orhideje.
Najbolj hvaležne in enostavne za vzdrževanje z dolgim cvetenjem so drobnocvetne, tipa Phalaenopsis, ki za dobro rast potrebuje mešanico lubja in rastlinskih vlaken, kar so sestavine Plantella Zemlje za orhideje.
Tukaj lahko preverite, kako presajamo orhideje.
Enkrat tedensko rastline skupaj z notranjim lončkom za približno pol ure namočimo v vodi, ki smo ji dodali gnojilo v šumeči tableti Plantella Tabs za orhideje.
V tem članku preverite, kaj je potrebno, da bodo vaše orhideje bujno cvetele.
Keramični lončki so boljši za rastline, ki potrebujejo vlažnejša tla, glineni pa so primernejši za rastline, ki potrebujejo le rahlo vlažno prst.
V širokih in plitvih loncih bodo lepo uspevale kompaktnejše rastline z večjimi listi. Postavimo jih nižje v prostoru.
Ozki in visoki lončki so bolj primerni za rastline, ki tvorijo dolge in nežne poganjke, zato jih postavimo višje, da rastline prosto rastejo in bolj pridejo do izraza.
Pred vnosom v stanovanje sobne rastline po potrebi presadimo v večji lonček. Korenine rastlin v posodah so z lončkom omejene v rasti, kar omejuje rast tudi celotne rastline. Sčasoma se rastline razvijejo in potrebujejo večji prostor za rast. Da je čas za presajanje in je rastlina utesnjena, prepoznamo po tem, ko raste počasneje ali korenine rastejo ven iz lonca skozi odcedne odprtine.
Sobne rastline presadimo v zgodnji pomladi, ko se dnevi daljšajo in je vse bolj svetlo. Rastlino postavimo v sredino lončka in jo počasi zasipamo z visokokakovostno zemljo za okrasne rastline Plantella Premium, ker bo:
O izbiri najboljše zemlje za sobne rastline si preberite v članku: Najboljša zemlja za sobne in balkonske rastline.
Pri starejših in večjih lončnicah (posebno pri posodovkah) ukrepajte tako, da zamenjate samo vrhnjo plast zemlje.
Preberite nasvet o tem, kako pravilno presajamo sobne rastline.
Rastline zalivamo, ko se zemlja skoraj posuši, manjše rastline na 2, večje na 3 tedne. Za zdravo in bujno rast najmanj 2 x mesečno vodi za zalivanje dodajamo gnojilo Plantella List, obogateno z algami in kar 11 vitamini.
Velja, da med novembrom in februarjem gnojite največ enkrat mesečno.
Cvetoče lepotice, kot so ciklama, vijolica, božični kaktus, božično zvezdo, amarilis, azelejo, kamelijo pa dognojujte bolj pogosto. Cvetoče sobne rastline kasneje, med marcem in oktobrom redno tedensko dognojujte z edinstvenim gnojilom z morskimi algami in vitamini Plantella Cvet.
Preverite tudi, kakšne lastnosti mora imeti gnojilo, da boste najbolje in najenostavneje poskbeli za svoje lončnice.
Naročite jih v svoj e-nabiralnik