Brezplačno svetovanje
Ginko in tri najpogostejše težave
Čas branja: 1 min
Ginko, starodavno in trpežno drevo, ki slovi po svoji odpornosti in prilagodljivosti, kljub temu lahko naleti na nekatere izzive v rasti in negi. Preverite tri najpogostejše težave, s katerimi se srečuje ginko.

1. Rez ginka
Ginko se slabo odziva na obrezovanje, zato je priporočljivo to izvajati le, kadar je nujno. Najprimernejši čas za obrezovanje je spomladi, tik preden drevo začne odganjati liste, najbolje takrat, ko se brsti začnejo napenjati. Vejo preprosto odrežemo in rano temeljito premažemo s cepilno smolo, na primer Bio Plantella Arbosan, da preprečimo vdor bolezni in gnitje. Ker se ginko slabo obrašča po rezu in ga je težko oblikovati v natančno željeno silhueto, je pri oblikovanju potrebna previdnost in minimalni posegi.
2. Ginko ima rumene liste
Ginko lahko napade bakterija Xylella fastidiosa, ki okuži drevo bodisi skozi rane bodisi na druge načine. Oboleli listi običajno odpadejo jeseni, spomladi pa drevo požene nove liste, ki na videz delujejo zdravo. Kljub temu se med rastjo simptomi okužbe znova pojavijo. Čeprav bolezni ni mogoče pozdraviti, lahko drevo s skrbno nego in rednim zalivanjem še dolgo uspeva. Za zdravljenje bakterijske okužbe bi namreč potrebovali antibiotike, medtem ko običajna škropiva delujejo le proti glivičnim boleznim.
Da bi podaljšali življenjsko dobo drevesa, je priporočljivo jeseni, ob odpadanju listja, drevo poškropiti z bakrenim pripravkom, kot je Bio Plantella Baker. To škropljenje je treba ponoviti zgodaj spomladi. Poleg tega je ključnega pomena redno zalivanje, odstranjevanje poškodovanih in odmrlih vej ter sprotna nega. Če se odločite drevo zamenjati, je pomembno tudi zamenjati zemljo na istem mestu, da preprečite nadaljnje širjenje bolezni.
3. Lahko ginko presadimo?
Mlada drevesa ginka so občutljiva na presajanje, kar lahko povzroči stres in težave pri prilagoditvi na novo okolje. Po presaditvi se pogosto pojavi zaviranje rasti, rumenenje listov ali celo njihovo izpadanje. Da bi zmanjšali te težave, je ključno, da ginko posadimo na sončno ali polsenčno rastišče. Pri sajenju je priporočljivo sadilno jamo obogatiti z dolgodelujočim gnojilom, kot je Plantella Organik, ki ga prekrijemo s Plantella Vrtno zemljo, kar drevesu pomaga pri boljši ukoreninjenosti. Ko se drevo razraste, za dognojevanje uporabljamo Plantella Specialno gnojilo za okrasne rastline, ki zagotavlja enakomerno hranjenje skozi leto. Z ustrezno oskrbo lahko zmanjšamo stres zaradi presajanja in drevesu omogočimo boljše prilagajanje novemu okolju.
Ali ste vedeli?

Pri ženskih drevesih ginka plodovi izločajo močan, neprijeten vonj, ki spominja na pokvarjena jajca. Čeprav to ni zdravstvena težava za drevo, pa je lahko izjemno nadležno za ljudi, ki živijo ali se pogosto zadržujejo v bližini drevesa, še posebej v času zorenja plodov.
Izdelki Plantella za zdravo rast in močno drevo

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.
DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: