Kako pravilno posadimo paradižnik?

Za kakovosten pridelek paradižnika, je ključno že pravilno izvajanje osnovnih agrotehničnih ukrepov ob sajenju. Sadike je treba posaditi ob optimalnih temperaturnih pogojih, v dobro pripravljena in hranilno bogata tla, pri čemer ne smemo zanemariti pravilne globine sajenja, primerne sadilne razdalje in ustrezne podpore rastlinam. Le z ustreznim pristopom lahko zagotovimo močan koreninski sistem, stabilno rast ter odpornost rastlin na stresne dejavnike.

Cilj je pridelati sočen, mesnat, značilno in lepo obarvan plod s sladkim ali sladko-kislega okusa, ki naj vsebuje veliko zdravju koristnih snovi (npr karotinov, likopena, vitamina C,…). Paradižnik si lahko vzgojimo sami iz semena ali pa si kupimo sadike. Posebnost paradižnike je namreč ta, da je potrebno skrbeti zanj že od vzgoje sadik dalje in še posebej ob sajenju na stalno mesto. 

Kakovostne sadike so pogoj za dober pridelek

Za uspešno vzgojo paradižnika je ključno, da izberemo kakovostne in zdrave sadike. Te naj imajo dobro razvite, bele korenine, ki enakomerno prepletajo substrat v lončku. Idealna višina sadike je do 20 cm – previsoke sadike so pogosto pretegnjene, šibkejše in težje prenesejo presajanje na prosto.

Sadike naj bodo kompaktne, čvrste rasti, z enakomerno temno zelenimi listi. Pretegnjene rastline z razmaknjenimi listi in tankim steblom so slabše odporne in manj rodne. Poleg tega takšne sadike pogosto slabše razvijejo koreninski sistem, so bolj občutljive na temperaturna nihanja ter bolj dovzetne za bolezni in škodljivce v začetni fazi rasti, kar posledično vpliva na slabšo rast in nižji pridelek.

Steblo naj bo debelo približno kot svinčnik, cvetne zasnove, ki se že razvijejo, pa odstranimo, da rastlina svojo energijo nameni oblikovanju močnega koreninskega sistema.

Če sadike kupimo prezgodaj in so zunanje temperature še prenizke za sajenje, jih hranimo v svetlem, a ne pretoplem prostoru. Redno jih zalivamo in jih občasno dognojimo s tekočim organskim gnojilom, kot je Bio Plantella Organsko za paradižnike, ki spodbuja zdravo rast in pripravi rastlino na presaditev na prosto.

Kdaj sadimo sadike paradižnika na prosto

Dnevne temperature naj bodo vsaj 18 °C, nočne pa tudi najmanj 10. Sadimo po »ledenih možeh«, ki bi sredi maja slabo vplivali na sadike.

Paradižnik potrebuje veliko sonca, bogato gnojena tla in veliko vode. Sadimo ga v dobro pripravljena tla z dodanim organskim gnojilom Plantella Organik Kki je obogateno z naravnim kalijem, in sicer 2 kg Plantella Organik K na 10 m2, ali Bio Plantella Nutrivit za paradižnik in ostale plodovke, ki zaradi svoje oblike hitro sprošča hranila in tako zadosti nenasitnim plodovkam.

Pomembno je, da vsaj teden do dva pred sajenjem pripravimo vrtno zemljo z gnojenjem. Tako se hranila primerno razporedijo po zemlji in čakajo na rastline.

Nekateri pretiravajo z veliko gostoto sajenja, a to je lahko vir težav v rastni sezoni.  Rastline  sadimo čim bolj narazen, da je med njimi veliko zraka, zato da se listi hitreje sušijo. Če sadimo gosto, pride hitro do pojava bolezni, ki se razširi na vso zasaditev. Paradižnik sadimo na razdaljo okoli 0,5 – 0,7 m.

Sadike sadimo poševno in zelo globoko (tudi steblo zakopljemo do prvih pravih listov), da razvije več korenin. Več ko ima korenin, bolj močna je rastlina, lažje se bori proti boleznim.

Pri sajenju uporabimo Bio Plantella Zemljo za paradižnike, ki zagotavlja optimalno strukturo za stabilnost zemlje in ohranja optimalen zračno-vodni režim.

Kot vse plodovke potrebuje tudi paradižnik veliko hranil

Pri sajenju nasujemo na dno sadilne jame ekološko peletirano gnojilo Bio Plantella Nutrivit za paradižnike in druge plodovke, ki vsebuje veliko naravnega kalija in druga hranila. Ta je pomemben za močno rast koreninskega sistema, čvrstost rastline in pravilen razvoj plodov.

Visoki paradižnik vežemo ob oporo, ki jo postavimo, še preden sadimo sadike, da pri tem ne poškodujemo stebla in korenin rastlin. Grmičastih paradižnikov pa ne vežemo ob oporo, jim ne odstranjujemo zalistnikov in jih tudi veliko manj gnojimo.

Tudi kasneje v rastni dobi potrebujejo veliko hranil, zato jim ta zagotovimo z visokokakovostnim biostimulantom na osnovi morskih alg Bio Plantella Organsko za paradižnike. Dognojujemo mesečno, od začetka cvetenja do konca zorenja.

Za dopolnilno gnojilo lahko izkoristimo tudi naravno zastirko iz gabeza in kopriv, ki hkrati zagotavlja rahla in vlažna tla.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI:

Več PLANTELLINIH vrtnarskih nasvetov?

Naročite jih v svoj e-nabiralnik
Spremljajte praktične nasvete za svoj vrt.
Pridobite nove ideje za vrtnarjenje.
Preverite ponudbo naših izdelkov.