Brezplačno svetovanje
Najpogostejše težave z asimino
Čas branja: 3 min
Kljub temu, da asimina izvira iz Severne Amerike, se je v zadnjem času vse bolj uveljavila tudi v Sloveniji, kjer uživa vedno večjo priljubljenost med ljubitelji sadja. Ta rastlina se odlikuje po tem, da je zelo odporna na nizke temperature, zato jo lahko gojimo tudi v našem zmernem podnebju. Poleg tega je asimina relativno nezahtevna glede nege in primerna za vrtnarje, ki si želijo nekaj eksotičnega v svojem vrtu. Vseeno pa nam lahko povzroča nekaj težav.
Najpogostejša vprašanja, povezana s težavami asimine
Če se odločate za gojenje asimine ali pa že imate to čudovito rastlino v svojem vrtu, ste verjetno soočeni z različnimi izzivi. Spodaj smo pripravili najpogostejša vprašanja in odgovore o težavah, ki se lahko pojavijo pri gojenju asimine in kako jih rešiti.
– Ali lahko asimino vzgojimo iz semena?
Sadika iz koščice je sejanec in lahko obrodi kmalu ali šele čez 10 – 15 let ali nikoli. Ne vemo. Zato je najbolje to rastlino cepiti s sorto – cepič s sortnega drevesa. Tako vsaj vemo, da bo kmalu rodila. Za sejance uporabimo zemljo Bio Plantella Start.
– Na novo posajena asimina ne raste.
Asimina prve dve leti dela le koreninski sistem. V tem času ne raste kaj dosti, potem pa začne dobro rast. Svetujemo vam, da prve dve leti za gnojenje uporabljate organsko gnojilo Plantella Organik, ki je tudi dovoljeno za ekološko pridelavo. Po dveh letih, ko začne odganjati pa jo dognojujte tudi z mineralnim gnojilom Plantella Sadjarsko gnojilo.
– Mlada asimina je pognala listke, ki pa so se posušili.
Pri mladi asimini je potrebno narediti sončno zaščito pred zažigom listkov. Poleg tega rastlina prve dve leti dela na koreninskem sistemu in ne raste bujno. Posušene listke je potrebno odstraniti. Nežno upognemo vejice in če so suhe, se zlomijo. Če so suhe, jih odrežemo do zdravega, zelenega dela. Da jo spodbudimo k novem odganjanju, bo potrebno tedensko dognojevanje s tekočim organskim gnojilom Bio Plantella Vita, saj ta vsebuje aminokisline in vitamine, ki stimulirajo rastlino. Če je ostalo kaj spečih brstov na vejicah, bi morala še enkrat odgnati. Za začetek pa ji pustimo jutranje sonce in jo zasenčimo pred pripeko. Zaščitimo jo pa tudi pred divjadjo in glodavci.
– Asimina ne cveti.
Asimina lahko zacveti že po prvem letu, lahko po nekaj letih. Lahko pa si vzame več let kot je pričakovano.
Asimina potrebuje vsaj 6 do 8 ur neposredne sončne svetlobe na dan, da cveti. Pomanjkanje svetlobe je eden glavnih razlogov za ne-cvetenje.
Redno obrezovanje drevesa lahko spodbudi nastanek novih poganjkov, ki bodo prinašali cvetove in sadeže. Obrezovanje naj bo zmerno in previdno, da ne poškodujete drevesa.
Asimina ima raje enakomerno vlažna tla, zato se izogibajte prekomernemu sušenju ali premočenju tal. Uporabite organska gnojila, ki so primerna za sadno drevje.
– Po treh letih je asimina zacvetela, imela je nastavke plodov, ki pa so odpadli.
Asimina potrebuje vsaj 5 let, da je dovolj razvita, da lahko prehrani plodove. Če je drevo premlado, ne more prehraniti plodov, zato jih odvrže. Odpadanje plodov je lahko tudi posledica slabe oploditve. Asimina se opraši sama, vendar pa so potrebni seveda tudi opraševalci (čebele, ose, muhe,…). Temperature ne smejo biti previsoke, nad 30 °C, ker drugače ne pride do oploditve. Za boljše opraševanje je dobro imeti posajeni dve drevesi.
Zelo pomembno vlogo igrajo tudi hranila. Pomembno je spomladansko temeljno gnojenje z organskim gnojilom Plantella Organik in dognojevanje tekom rastne sezone s Plantella Sadjarskim gnojilom.
– Asimini je počilo deblo.
Deblo mora biti dovolj močno, da nese težo vej in kasneje plodov. Če ni, potem se ga zniža na takšno višino, da bo dovolj močno.
Odrežemo vedno tako, da ena veja nadomesti izgubljeni vrh. Na mestu rane mora nastati kalus, to je hrasta, ki zaščiti ranjeno mesto. Če je rana odprta, bo hitro prišlo do okužbe in hitrejšega propada.
Rano zaščitimo z Bio Plantella Arbosanom, ki bo preprečilo vstop boleznim v samo rastlino.
– Asimina ne obrodi
Po vsej verjetnosti je sadika samoneoplodna in zato ne rodi. Vedno je potrebno kupiti cepljene sadike in sorte, ki so samooplodne. Če želite, da bo sadika rodila, je potrebno na obstoječo sadiko cepiti sorte, ki bodo rodile.
– Plodovi asimine pokajo
Do pokanja plodov pri sadju pride, ko so v fazi zorenja in je obilno deževje ali pa so premočno pognojena drevesa. Ker je to asimina in če so plodovi zreli, jih enostavno takoj porabimo.
– Ali lahko redčimo plodove asimine
Preveč plodov pomeni, da bodo le-ti manjši. Če je drevo preobremenjeno, se lahko zredčijo posamezni šopi plodov. Velikost, okus in ostalo je pogojeno s sorto asimine.
– Ali asimino pozimi zaščitimo pred zmrzaljo
Asimine ne smemo preveč zaščititi pred zmrzaljo, saj je odporna tudi do -30 °C. Zaščitimo edino korenine mladih sadik tako, da okoli debla nežno posujemo s slamo. Bolj kot mraz, asimino lahko poškoduje sonce v pomladanskih, poletnih dnevih.
Poskrbite za svojo asimino z izdelki Plantella in Bio Plantella
Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.
DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: