Obnova trate: prva pomoč po vročem poletju

Čas branja: 3 min


Obnova trate po poletni vročini zahteva kar nekaj truda, vendar se bo vložen čas in delo bogato poplačalo. S pravočasno in pravilno nego bo vaša trata jeseni ponovno zasijala v svoji najboljši podobi – zdrava, gosta in intenzivno zelena. Ne le, da bo lep videz površine v veselje skozi hladnejše mesece, dobro pripravljena trata bo tudi odpornejša na zimske razmere. Tako vas bo spomladi čakalo manj dela, saj bo trata lažje ohranjala svojo vitalnost in vam omogočila uspešno rast v celotni naslednji sezoni. Pravilna obnova je torej ključ do lepote in trajnosti vaše zelene površine skozi celo leto.

Ključna opravila za zdravo trato

Na trati se ne nabira le odpadlo listje, temveč tudi različni odmrli ostanki trave in druge organske snovi, ki lahko ovirajo zdravo rast. Če se ti ostanki ne odstranijo, lahko zamašijo površino trate in preprečijo kroženje zraka, dostop svetlobe in vode do korenin, kar vodi do oslabljene in redkejše trave. Da bi se temu izognili, je priporočljivo trato vsaj enkrat tedensko pregrabiti in odstraniti vse odpadke. Tako bomo zagotovili, da bo trata ostala čista, zračna in pripravljena na hladnejše mesece. Redno grabljenje bo tudi zmanjšalo tveganje za razvoj plesni in bolezni, ki se lahko pojavijo v vlažnih in zasičenih pogojih.

Trata, ki služi kot pohodna in rekreacijska površina, se skozi leto pogosto zbije zaradi hoje, igre in drugih aktivnosti. Zbita tla zmanjšujejo prepustnost za zrak in vodo, kar omejuje dostop pomembnih hranil do korenin trave. Posledično se voda ob močnejšem dežju zadržuje na površini, kar lahko privede do zastajanja vlage in ustvarja neugodne pogoje za rast.

Da bi preprečili te težave, je potrebno redno prezračevanje trate. S tem procesom izboljšamo kroženje zraka, omogočimo boljši odtok vode in spodbujamo zdravo rast korenin. Prezračevanje lahko izvajamo na več načinov, kot so rezanje, močno grabljenje ali prebadanje tal z vilami ali specializiranimi orodji. S pravilnim prezračevanjem bo trata bolj odporna in pripravljena na prihodnje sezone. Po zračenju potresemo po površini Plantella Izbrane kremenove peske, ki jih pometemo v odprtine.

Gnojenje trave prilagodimo potrebam v tem času

Če želimo imeti gosto in lepo trato, je zelo pomembno, da jo pravilno in redno gnojimo. V nasprotnem primeru se hitro razraste nadležni plevel, ki se ga zelo težko znebimo. Zato v toplem in sončnem začetku septembra pognojimo s Plantella Specialnim gnojilom za travo. Dušik v njem bo pospešil rast do začetka jeseni. Pognojimo tik pred dežjem, če to ni mogoče, pa obilno zalijemo, da se gnojilo raztopi.

Pred zimo pa nikakor ne gnojimo več z dušikovimi gnojili, saj bi ta pospešila rast, mlade občutljive travne bilke pa bi lahko mraz poškodoval.

Vseeno pa moramo poskrbeti za primerno prehrano naše trate, da bo omogočila boljše prezimovanje in bo trava novo sezono pričela zdrava in lepo razrasla.

V oktobru travo še zadnjič pognojimo s Plantella Specialnim jesenskim gnojilom za trato, ki ima višjo vsebnost fosforja in kalija za močnejše in globlje korenine. Tako prehranjena trava bo tudi odpornejša na bolezni, kot je na primer snežna plesen.

Preberite več o izdelku Plantella Specialno Jesensko gnojilo za travo

Odstranimo plevel in mah

Kadar je trata slabo vzdrževana ali sta jo poškodovala dolgotrajna vročina in suša, dobi plevel prednost pred travnimi bilkami in se začne razraščati.

Jeseni uničujemo zlasti večletne širokolistne plevele, kot so: kislica, slak, osat in podobno. V mladi travi to naredimo ročno, v trati, starejši od 2 let pa lahko uporabimo tudi za to registrirane herbicide.

Najpogostejša in zelo opazna težava na trati je mah. Ta se na senčnih in vlažnih legah pojavi tudi pri višjih poletnih temperaturah. Mah uničimo s Plantella Specialnim sredstvom proti mahu. S tem sredstvom 3 v 1 (železo, hranila, kremenovi peski) učinkovito uničimo mah, hkrati pa trato rahljamo in spodbudimo rast trave.

Če je v času, ko mah posujemo s tem sredstvom še vedno toplo, mah nekoliko poškropimo z vodo, da se prah nanj bolje oprime. Tako mah po nekaj dneh porjavi in ga le še pograbimo in zavržemo.

Preberite več o izdelku: Plantella Proti mahu 3v1.

Za takojšnji učinek uporabimo sredstvo Plantella Proti mahu, ki je v tekoči obliki. Ta deluje že v enem dnevu, samo enostavno direktno poškropimo po mahu. Prav tako ne škoduje trati. Uporabimo koncentracijo 50 mL / 1 L vode. Mah se v roku nekaj dni posuši in takrat ga pograbimo stran. Nikoli ne grabim zelenega mahu, ker ga tako le raznesemo po celi zelenici.

Sejanje trave na prazna mesta v trati

Na mestih, kjer je trata propadla ali pa smo odstranili plevel ali mah, je potrebno zasejati novo travo.

September je poleg aprila najprimernejši čas za sejanje trave, saj še vedno toplo vreme z občasnimi padavinami ustvarja idealne pogoje za kalitev.

Prva pomoč za setev trate na praznih mestih:

Trato kosimo vse do zmrzali

Dnevi se krajšajo in ohlajajo in tudi rast trave se močno upočasni. Zato naša zelenica potrebuje manj pogosto košnjo.

Košnja trate

Zadnjo košnjo opravimo čim kasneje. Trava čez zimo ne sme ostati previsoka, saj bi se lahko polegla in tako gnila, nastajala pa bi tudi polst.

Po prvi zmrzali ne kosimo več, izogibamo pa se tudi hoji po zmrznjeni travi, saj s tem polomimo in poškodujemo travne bilke.

Poskrbite za močno in odporno zelenico že jeseni

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: