Shranimo lončnice za naslednjo sezono

V začetku jeseni, ko smo najbolj zaposleni z obiranjem sočnih plodov, sajenjem novih dreves in obogatitvijo izčrpanih tal v zelenjavnem vrtu, ne smemo zanemariti niti sobnih rastlin. Prihod zime lahko zanje predstavlja velik izziv, zato je pomembno, da lončnice pripravimo na prihajajoče spremembe in jih kasneje pravilno shranimo za naslednjo sezono.

Prihajajo zimski meseci, ki so za sobne rastline velika preizkušnja. Največkrat v zaprtem prostoru sobnim rastlinam ne moremo zagotoviti dovolj svetlobe, ki jo potrebujejo za zdravo rast. Če je le mogoče, jim zagotovimo prostor na južnih in zahodnih policah ter jim tako omogočimo boljšo osvetlitev. V domačem sodobnem stanovanju sobnim rastlinam tudi zelo težko zagotovimo primerno temperaturo med 15 in 23 ºC, občutno prenizka pa je navadno tudi zračna vlaga.

Da bi vlago povečali, rastlino razporedimo čim bližje vlažilcu oz. drugemu viru vlage – dobra rešitev je, če na radiatorje postavimo z vodo napolnjene posode, zadostuje pa tudi vlažna brisača. Pomagamo si lahko tudi tako, da rastline postavimo v plitev pladenj s prodniki, ki ga napolnimo z vodo, v pomoč pa jim bo še pršenje po listih, ki ga opravimo v zgodnjih jutranjih urah.

Zmanjšamo intenzivnost zalivanja in gnojenja

Ker so rastline zaradi večjih potreb po svetlobi blizu oken, jim hladen zunanji zrak lahko poškoduje liste. Ta običajno povzroča sušenje listov in v skrajnem primeru celo propadanje rastline, zato jih od okna odmaknimo za vsaj 15 cm. Izogibamo se tudi bližine vzhodnih vrat, kjer temperatura zelo niha, pozorni pa smo še na prepih, ki ga večina rastlin ne prenaša. V centralno ogrevanih prostorih sobne rastline zaradi visokih temperatur rastejo tudi pozimi. Rast je zaradi krajšega dneva nekoliko šibkejša, zato je dovolj, če jih dognojujemo enkrat mesečno.

Še posebej pozorni smo pri rastlinah, ki cvetijo tudi v zimskem času – božična zvezda, božični kaktus, vitezova zvezda, kamelija, azaleja, ciklama, kalanhoja in vijolice. Za dognojevanje vseh cvetočih sobnih rastlin uporabimo tekoče gnojilo Plantella Cvet. Pozorni smo tudi na pojav škodljivcev, najbolj pogoste so uši ali rastlinjakov ščitkar. Proti pršicam in ušem poškropimo z naravnim insekticidom na osnovi naravnega piretrina Bio Plantella Kenyatox. Potencialne napade preprečimo tudi tako, da v nekaj cvetličnih lončkov zapičimo Bio Plantella Rumene lepljive ploščice, na katere se lovijo predvsem listne uši, resarji in rastlinjakov ščitkar.

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.

Poskrbimo tudi za posodovke

Preden se začne prava zima, v notranje prostore pospravimo tudi vse posodovke, ki niso prezimno trde. Pri tem smo pozorni na kaparja, ki je še posebej pogost na oleandrih in avkobi. Da nam ne bi povzročil prevelike škode, še pred selitvijo potencialno ogroženih rastlin le te poškropimo z naravnim insekticidom in akaricidom Bio Plantella Ovitex Olje za škropljenje, ki hitro uniči vse razvojne stadije škodljivih žuželk, kot so kapar, listne uši in pršice.


Plantella je lahko še ugodnejša!

Da bi vam lahko še bolje pomagali pri negi vrta, za izdelke Plantella in Bio Plantella pripravljamo posebne akcijske ponudbe v različnih trgovinah povsod po Sloveniji.

Za člane kluba Gaia pa pripravljamo tudi kupone popustov na izdelke Plantella in Bio Plantella. Naročite se na revijo Gaia, se izobražujte in privarčujte>>>

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: