Sobne rože za čistejši zrak

Čas branja: 4 min

Rastline imajo izjemno koristen vpliv na kakovost zraka v našem domu, saj zmanjšujejo koncentracijo škodljivih plinov, kot so formaldehid, benzen, ogljikov dioksid in ogljikov monoksid, ter številnih drugih kemičnih snovi, ki se sproščajo iz različnih vsakodnevnih virov, kot so praški, čistila, topila in materiali v našem okolju. Nedavne raziskave so pokazale, da lahko že ena sama, dobro vzgojena rastlina, prečisti zrak v prostoru velikem približno devet kvadratnih metrov.

Sobne rastline ne le dodajo živahnost in svežino našemu domu, temveč imajo tudi koristno funkcijo, saj lahko očistijo zrak. Posebej pozimi, ko pretežno preživljamo čas v zaprtih prostorih, smo bolj izpostavljeni škodljivim snovem, ki se sproščajo iz pohištva, preprog, talnih oblog in celo onesnaženemu zraku, ki lahko prodre skozi odprta okna. Prava izbira sobnih rastlin lahko povsem naravno izboljša kakovost zraka v našem domu, s tem pa tudi naše življenjske pogoje.

Rastline igrajo pomembno vlogo pri čiščenju zraka, saj zmanjšujejo prisotnost škodljivih plinov, kot so formaldehid, benzen, ogljikov dioksid in ogljikov monoksid, ter tudi drugih škodljivih kemičnih spojin, ki se sproščajo iz različnih virov, kot so praški, čistila, topila ter materiali, kot so tekstil, les in izolacijski materiali.

Poleg tega pa določene sobne rastline tudi učinkovito zmanjšujejo prisotnost glivic, bakterij in celo odstranjujejo neprijetne vonjave, kot je cigaretni dim, iz zraka. Rezultati različnih študij so pokazali, da ena sama, dobro vzgojena rastlina lahko očisti zrak v prostoru velikem približno devet kvadratnih metrov.

7 najpogostejših sobnih rastlin, ki čistijo zrak in izboljšujejo naše počutje v bivalnih prostorih

1. Philodendron – drevoljub

Drevoljubi so zelo raznolika skupina rastlin, ki se med seboj razlikujejo tako po listih in prisotnosti zračnih korenin kot tudi po načinu razrasti. Vsem je skupno, da ne prenesejo neposredne sončne svetlobe in veliko bolje uspevajo na manj svetlih rastiščih. Tako jih tudi poleti – z razliko od drugih sobnih rastlin – ne prestavimo na vrt.  Drevoljubi obožujejo vlago, zato jih moramo v zimskem času pogosto pršiti po listih s postano vodo.

V rastni sezoni od aprila do avgusta jih zalivamo precej obilno, v preostalem obdobju pa varčno, saj mirujejo. Od aprila do avgusta jih tudi redno dognojujemo in jim enkrat na dva tedna v vodo za zalivanje dodamo gnojilo za zelene rastline Plantella List, ki z dodanimi vitamini vpliva na bujnejše zelene dele. Vsako leto spomladi drevoljub presadimo v kakovostno 5-komponentno zemljo Plantella Balkonia. Rastline razmnožujemo s stebelnimi potaknjenci ali s stranskimi poganjki, ki že imajo razvite zračne korenine. Drevoljubi so precej zdrave rastline. Če se na listih pojavijo rjave konice, je to največkrat znak, da je voda za zalivanje pretrda in se je v prsti nabralo preveč apnenca, lahko pa to kaže tudi na preveč suh zrak ali suho koreninsko grudo.

2. Chlorophytum comosum – zelenčica

Zelenčica je ena izmed najpogostejših sobnih rastlin. Najlepša je v cvetličnih košarah, saj začnejo na steblih po cvetenju nastajati številne živice, na katerih se razvijejo šopaste mlade rastline. Zelenčica je nezahtevna in trdoživa sobna rastlina, ki ne potrebuje veliko toplote, svetlobe in vlage. Najlepše sicer uspeva v hladnejših vlažnih prostorih, vendar preživi tudi drugje.

V obdobju najbolj bujne rasti rastlino precej obilno zalivamo, med mirovanjem pa zalivanje prilagajamo toploti rastišča; na toplem zalivamo močneje. Od marca do septembra rastlino tudi enkrat tedensko gnojimo z gnojilom za zelene rastline Plantella List in tako spodbujamo gostejšo rast rastlin in lepo zeleno barvo listov. Zelenčico čisto preprosto razmnožimo z mladimi rastlinami, ki nastanejo na starejši rastlini. Take mladike preprosto posadimo v zemljo in ko začnejo odganjati nove liste, odrežemo steblo, ki jih povezuje z matično rastlino. Če zelenčica dolgo stoji na povsem neustreznem prostoru in je ne zalivamo redno, včasih oslabi in postane manj odporna. Takrat jo pogosto napadejo listne uši, ki jih učinkovito uničimo s škropljenjem z naravnim insekticidom Bio Plantella Kenyatox. Kadar jo postavimo blizu radiatorja, konice listov pogosto porjavijo. Take konice lahko preprosto odrežemo in rastlino prestavimo na ustreznejše mesto.

3. Dracaena – zmajevec

Tudi zmajevci so zelo raznolik rod, ki se razlikuje predvsem po barvi in širini listov. Pri čiščenju zraka sta učinkoviti zlasti Dracaena fragrans (dišeči zmajevec) in Dracaena marginata (obrobljeni zmajevec).

Večina dracen najbolje uspeva na senčnem mestu, zato jih tudi poleti obdržimo v notranjih prostorih. Najlepše prezimijo pri temperaturi od 15 do 18 °C, poleti pa potrebujejo veliko vlage in temperaturo okrog 23 °C. 

Rastline od marca do avgusta enkrat tedensko gnojimo z gnojilom za zelene rastline Plantella List Zmajevci so zelo občutljivi na preobilno zalivanje in zastajanje vode, pa tudi na izsušitev koreninske grude. Ob vsaki napaki pri zalivanju zato zelo hitro opazimo odmiranje spodnjih listov. Mlade rastline vsako pomlad presadimo, starejšim pa le zamenjamo vrhnjo plast prsti. Večino vrst zmajevcev razmnožujemo s potaknjenci, z odrezanimi kosi stebla ali z grobanjem.

Zelo pogosto se na rastlinah pojavijo rjavi listni vršički, ki so posledica izsušenosti koreninske grude, premajhne zračne vlažnosti ali prepiha. Pozimi se na zmajevkah pogosto pojavijo pršice, ki jih lahko učinkovito odpravimo z ekološkim insekticidom Bio Plantella Kenyatox.

4. Scindapsus, Epipremnum – mavrina

Tudi ta rastlina je izredno nezahtevna in prav dobro preživi tudi v najmanj ugodnih razmerah. Pisana mavrina je vzpenjavka ali po tleh plazeča se rastlina s srčastimi pisanimi listi. Najbolj učinkovita pri čiščenju prostora je Scindapsus aureus ali zlata mavrina. Ta rastlina se najbolje počuti v svetlem prostoru, v senci pa postanejo njeni listi manj pisani.

Med rastnim obdobjem od zgodnje pomladi do jeseni rastline vsak teden dognojujemo z gnojilom za zelene rastline in jih zmerno zalivamo. Tudi razmnoževanje mavrine je zelo preprosto, saj enostavno odrežemo stebelne potaknjence in jih damo v vodo ali kar v svežo prst. Prav kmalu se iz njih razvije nova rastlina.

5. Spathiphyllum – spatifil

To je ena najbolj privlačnih, hkrati pa najbolj skromnih sobnih rastlin. Na vrhu dolgega cvetnega stebla se razvije belo-zeleno socvetje, ki občasno celo diši. Tudi pri tej rastlini izbor rastišča ni težaven, saj ji povsem ustrezajo običajne sobne temperature, pozimi pa je ne moti niti bolj suho sobno ozračje. Poleti spatifil redno zalivamo in skrbimo, da je prst ves čas enakomerno vlažna.

Spatifil potrebuje gnojenje enkrat na dva tedna, ko ga dognojujemo z gnojilom za bujno cvetenje cvetočih rastlin Plantella Cvet, ki je obogateno z vitamini in organsko snovjo.

Zgodaj spomladi lončnico presadimo v bogato prst Plantella Balkonia, ki vsebuje pet ključnih komponent za uspešno in zdravo rast presajene rastline. Rastline zelo preprosto razmnožujemo z delitvijo starejših rastlin na več delov. 

6. Sansevieria – taščin jezik

Taščin jezik je skoraj neuničljiva rastlina, ki preživi tudi v najslabših razmerah. Vzgajamo lahko tako pritlične kot tudi dolgolistne sorte. So povsem neobčutljive na suh zrak, dobro uspevajo tako na sončnem kot tudi na senčnem mestu.

Pozimi jih varčno zalivamo, poleti nekoliko več, vendar še vedno zmerno. Taščin jezik se odlikuje tudi po tem, da odlično prenaša zalivanje s trdo vodo. Da rastline tvorijo čim bolj bujne zelene dele, jih poleti enkrat tedensko dognojujemo z gnojilom za zelene rastline Plantella List.

7. Chamaedorea – gorska palma

Gorsko palmo odlikuje mnogo dobrih lastnosti, med katerimi je prav gotovo najpomembnejša njena zmožnost prilagajanja sobnim razmeram. Poleg lepih, pernato deljenih zelenih listov jo krasijo tudi občasna preprosta socvetja, ki se lahko pojavijo že pri mladih rastlinah. Gorska palma ne prenaša neposrednega sonca, čeprav ima rada svetlo rastišče. Tudi ta rastlina dobro prenaša suh zrak. Poleti rastlino obilno zalivamo, pozimi pa le toliko, da se koreninska gruda ne izsuši. Od marca do julija vodi za zalivanje dodamo tudi tekoče gnojilo za zelene rastline Plantella List, s čimer rastlini priskrbimo ključne vitamine, ki vplivajo na zdravo rast zelenih listov.

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.


Plantella je lahko še ugodnejša!

Da bi vam lahko še bolje pomagali pri negi vrta, za izdelke Plantella in Bio Plantella pripravljamo posebne akcijske ponudbe v različnih trgovinah povsod po Sloveniji.

Za člane kluba Gaia pa pripravljamo tudi kupone popustov na izdelke Plantella in Bio Plantella. Naročite se na revijo Gaia, se izobražujte in privarčujte>>>

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: