Kako preprečimo »uhajanje v cvet«

Čas branja: 6 min

V toplem poletnem vremenu se vrtnarji pogosto srečujejo s težavo uhajanja vrtnin v cvet. Uhajanje v cvet se pojavi preden so rastline dosegle svojo polno zrelost za obiranje. Namesto da bi rastline razvijale okusne plodove, se njihova energija preusmeri v tvorbo cvetov in semen. Posledica tega je, da lahko listi postanejo grenki, tekstura plodov se lahko spremeni, in rastline izgubijo svojo najboljšo kakovost in okus. To pa pomeni tudi izpad količine pridelka.

Brokoli v cvetu privabi tudi čebele

Uhajanje vrtnin v cvet je izziv za vrtnarje, ki si prizadevajo pridelati obilen in okusen pridelek. Vendar pa obstajajo načini, kako preprečiti ali zmanjšati uhajanje v cvet ter ohraniti vrtnine v njihovi najboljši obliki. S pravilnim načrtovanjem in skrbjo za vrtno zelenjavo ter upoštevanjem nekaj ključnih nasvetov, lahko dosežete optimalen pridelek zdravih in okusnih vrtnin, ki vas bodo navdušile s svojo svežino in kakovostjo.

Zakaj vrtnine uhajajo v cvet

Gre za povsem naraven proces, saj tudi rastline »štejejo« ure dneva. Ko se dan dovolj podaljša, je čas za tvorjenje semena. Dolžina dneva ima največji vpliv na pojav cvetenja. Na primer, nekatere sorte solate in špinače lahko začnejo cveteti, če so izpostavljene daljšim dnevnim svetlobnim uram, kar se lahko zgodi v poletnih mesecih.

Stresne razmere, kot so pomanjkanje vode, pomanjkanje hranil, bolezni ali napadi škodljivcev, lahko povzročijo, da rastline preidejo v fazo cvetenja. Rastlina skuša preživeti tako, da se osredotoči na tvorbo semen za nadaljnje razmnoževanje.

Visoke temperature lahko spodbujajo rast cvetov pri nekaterih vrtninah. Če so temperature previsoke, se rastlina lahko odzove s hitrejšim cvetenjem. To je lahko posebej izrazito v poletnih mesecih.

Pri nekaterih rastlinah pa ne spodbudi začetka cvetenja suša, temveč obdobje hladnega vremena. To se pogosto zgodi ob koncu pomladi in začetku poletja, ko pride do obdobja nekaj zaporednih deževnih dni, ki močno znižajo temperaturo. To spodbudi pojav cvetenja pri čebuli, poru, korenju, rdeči pesi in ostalih dvoletnicah.

Pri nekaterih vrtninah, kot so brokoli, cvetača in por, je uhajanje v cvet naraven del rastlinskega cikla. To se običajno zgodi, ko rastline dosežejo določeno starost ali velikost. Po tem se rastlina osredotoči na tvorbo cvetov in semen namesto na nadaljnjo rast in razvoj.

cvet pora

Nekatere sorte vrtnin so bolj nagnjene k cvetenju kot druge zaradi njihove genetske predispozicije. Pri teh sortah je pomembno upoštevati priporočila za redno obiranje, da preprečite pretirano cvetenje.

Najraje v cvet uide solata

Vse vrtnine začnejo po določenem času cveteti, saj je to del naravnega procesa oz. razmnoževanja. Za pridelovalce vrtnin pa je problem, če se to zgodi še preden pridelek dozori in ga lahko poberemo. Največ težav imamo s solatnicami, špinačnicami, koriandrom in rastlino pak choi.

Od vseh je najbolj problematična solata, saj zelo hitro uide v cvet. Okus listov cvetoče solate je grenak, saj je rastlina v času cvetenja začela proizvajati posebne snovi, ki jo varujejo pred škodljivci. Za vsako rastlino je namreč pomembno, da ustvari čim več hranil za seme in s tem za ohranjanje vrste.

Solata je vrtnina, ki se pogosto uporablja za sveže solate in je znana po svojih hrustljavih listih. Vendar se lahko tudi solata, če je ne obiramo pravočasno, razvije v cvet. To je bolj pogosto pri nekaterih sortah solate, ki so bolj nagnjene k cvetenju kot druge.

Ko solata začne razvijati steblo in cvetove, se običajno izgubi njena hrustljavost in postane bolj grenka ter trpka. Zato je pomembno, da solato obiramo, preden se začne razvijati v cvet.

Da bi preprečili uhajanje solate v cvet, upoštevajte naslednje nasvete:

  • Zgodnje setev: Če se želite izogniti prehitremu cvetenju solate, jo lahko posejete zgodaj spomladi, ko so temperature še nižje. Višje temperature pomembno vplivajo na hitrost rasti solate in povečujejo verjetnost cvetenja.
  • Primerna osvetlitev: Solato raje gojimo na sončnih ali delno senčnih območjih. Preveč sence lahko spodbudi cvetenje. Zagotovite, da ima solata ustrezno osvetlitev, da ohranja optimalno rast in se izogne ​​prezgodnjemu cvetenju.
  • Pravilno zalivanje: Solata potrebuje zadostno količino vlage, vendar prekomerno zalivanje lahko spodbudi rast cvetov. Poskrbite, da solata dobi redno, a zmerno zalivanje.
  • Redno obiranje: Solato redno obirajte, ko doseže želeno velikost. Mlade liste lahko obiramo postopoma, tako da rastline še naprej proizvajajo sveže liste in se ne preusmerijo v razvoj cvetov.

Če kljub temu nekaj solat začne razvijati cvetove, jih je najbolje odstraniti in se osredotočiti na obiranje drugih listov. Tako boste še naprej uživali v sveži in hrustljavi solati.

Endivija je občutljiva za dolžino dneva, v dolgem dnevu hitro uide v cvet. Zato jo sejemo predvsem zgodaj spomladi (gojenje v rastlinjakih, pobiranje do junija) in pa potem od konca maja, v juniju in juliju za pozno poletne ter jesenske pridelke.

Kako preprečimo uhajanje v cvet pri drugih vrtninah

brokoliBrokoli je zelenjava, ki je znana po svojih zgoščenih socvetjih. Če ga ne obiramo pravočasno, se lahko začne razvijati v cvet. Zato je pomembno, da obiramo brokoli, ko je glavica še kompaktna in socvetja zaprta.
cvetačaPodobno kot brokoli, tudi cvetača tvori zgoščena socvetja. Če cvetačo ne obiramo pravočasno, se lahko začnejo razvijati rumeni cvetovi, kar lahko vpliva na njeno teksturo in okus.
porPor je vrsta čebule, ki tvori dolge, cevaste liste. Če pustimo, da por predolgo raste, se lahko razvije v visoko steblo s cvetovi. Zato je priporočljivo obirati por, ko je še v fazi, ko so liste zeleni in sočni.
rukolaRukola je zelišče z grenkim okusom, ki ga pogosto uporabljamo v solatah. Če rukole ne obiramo redno, se lahko razvijejo majhni beli cvetovi, kar lahko vpliva na njen okus.
koromačKoromač je vrsta zelenjave, ki spominja na križanec med zeleno in kumaro. Če pustimo, da koromač preide v cvetenje, se lahko tvorijo rumeni cvetovi, kar lahko vpliva na teksturo in okus.

Ali lahko cvetenje preprečimo

  • Najbolje je, da solatnice in špinačnice sejemo vsak teden in si tako zagotovimo stalen pridelek. Tako ni nič hudega, če nam nekaj rastlin kdaj uide v cvet.
  • Dvoletne rastline vzgojimo na toplem v rastlinjaku in jih presadimo na prosto šele, ko se vreme ustali.
  • Ko kupujemo seme, povprašajmo prodajalca za sorte, ki so bolj odporne na uhajanje v cvet.
  • Pomembna je tudi izbira sort za določen letni čas, saj  bodo rastline, posajene v pravem času,  kasneje zacvetele.   
  • Špinačnice in solatnice, ki bolje uspevajo v hladnem vremenu, sejemo in sadimo v senco višjih rastlin, npr. paradižnika, kumar, visokega fižola, koruze…, lahko pa jih tudi senčimo s kopreno ali tkaninami za ta namen.
  • Rastlinam je potrebno zagotoviti optimalno prehrano in razmere za rast in razvoj, zato jim pred sajenjem tla pognojimo z gnojilom Bio Plantella Nutrivit za listnato zelenjavo.
  • Pomembna je tudi zastirka, saj preprečuje preveliko segrevanje in izsuševanje tal.

Kaj lahko storimo z rastlinami, ki so zacvetele

Če želimo pridelati lastno seme, potem nekaj takih rastlin, ki so močne in zdrave, pustimo. Matična rastlina mora biti zdrava in krepka, da se bo seme do konca razvilo.

Če zacvetijo korenovke, npr. rdeča pesa, je njen gomolj še vedno uporaben. Ravno tako je še vedno uporabna bazilika, ki je zacvetela. Cvetove tam preprosto odstranimo in rastlina naprej tvori lepe in uporabne liste.

Če želimo v vrt privabiti opraševalce, kar je za pridelek vedno koristno, pa kakšno cvetočo rastlino na vrtu tudi pustimo za ta namen.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: