Vas obletavajo mušice?

Čas branja: 2 min

Prijetna oaza zelenja v našem domu ali pisarni lahko hitro postane nočna mora, ko se nenadoma znajdemo obkroženi z nadležnimi mrtvaškimi mušicami. Te majhne insekte, ki obletavajo prostore, niso le estetska nadloga, temveč tudi potencialna grožnja za naše rastline. Kako se jih učinkovito znebiti in preprečiti ponoven pojav, preberite v nadaljevanju.

Mušice niso škodljive, le nadležne

Mrtvaške mušice, kljub svojemu imenu, niso nevaren škodljivec, temveč bolj nadležna nadloga. Le njihove ličinke, ki se v velikih številkah prehranjujejo s propadlimi rastlinskimi deli in koreninami, lahko povzročijo resnejšo škodo. Največ težav povzročajo pri sejančkih, potaknjencih in rastlinah z drobnimi, tankimi koreninami. Te majhne žuželke so le nekaj milimetrov velike, a kljub svoji velikosti lahko močno obletavajo naše prostore. Mrtvaške mušice privlačijo predvsem sobne rastline, ki so prekomerno zalite, kar povzroči vlažno, mokro zemljo, ter topla in vlažna okolja. Pogosto jih opazimo ob zalivanju, ko priletijo iz zemlje na površje.

https://www.planetnatural.com/

Razvojni ciklus mrtvaške mušice je zelo kratek – od jajčeca do odrasle mušice lahko mine le nekaj dni. To pomeni, da se lahko njihova populacija zelo hitro poveča, če so pogoji za njihov razvoj ugodni, kot na primer prekomerno zalivanje. Prav zaradi tega so lahko včasih zelo trdovratne in jih je težko obvladati brez hitrega ukrepanja.

Prekomerna vlaga in mrtvaške mušice

Samice jajčeca odlagajo v vlažno zemljo, saj imajo ličinke občutljivo telo, ki ne prenese suhega okolja. S prekomernim in pogostim zalivanjem ustvarimo idealne pogoje za njihov razmnoževalni ciklus. Če opazimo, da so se mrtvaške mušice prekomerno namnožile, je priporočljivo za nekaj časa omejiti zalivanje (seveda, če to dopuščajo potrebe rastlin), da zmanjšamo njihovo aktivnost in prekinemo razvojni krog ličink.

Odrasle mušice pogosto letijo v iskanju novih vlažnih območij, vendar so zaradi svoje majhne velikosti pogosto neopažene, dokler se njihova populacija ne poveča do te mere, da postanejo opazne.

Presajanje le delno reši težavo

Če je število ličink toliko, da jih opazimo s prostim očesom, je najboljša rešitev presaditev rastline. Izberite kakovostno, dobro odcedno zemljo, kot je Plantella Premium.

Vsebuje rastlinska vlakna, ki so narejena po posebnem novem postopku in so edinstvena prav v tej zemlji. Mešanica lesnih vlaken in huminske šote zagotavlja idealne pogoje za dobro rast in razvoj rastlin. Specialna zemlja Plantella Premium vsebuje gnojila za začetno rast. Z ustreznim gnojenjem okrasnih rastlin v vrtu, posodah ali lončkih pričnemo 4 do 6 tednov po presajanju. 

Stari substrat, preplavljen z ličinkami, je treba zavreči. Pred presajanjem rastlino temeljito očistimo, očistimo lonček in splaknemo korenine, da preprečimo prenos ličink v nov substrat. Preden rastlino postavimo na njeno stalno mesto, se prepričajmo, da v drugih lončkih ni ličink ali odraslih mušic.

Mušice privlači rumena barva

Rumene lepljive plošče so izjemno učinkovite pri spremljanju populacije in lovljenju mrtvaških mušic, saj njihova privlačna rumena barva privabi odrasle žuželke, ki se nato vanje ujamejo. S tem se zmanjšuje tudi število ličink.

Da pa plošče ne bi preveč motile estetskega videza vaših lončnic, namestite Bio Plantella Rumene lepljive plošče v obliki metuljčkov, ki se lepo vključijo v vašo zeleno oazo. Kaj odlikuje plošče?

  • Visokokakovostno entomološko lepilo za hitro lepljivost.
  • Lepilo se ne izpira in ne topi ter je rastlinam neškodljivo.
  • Dolga obstojnost (tudi nekaj mesecev) zaradi visoke odpornosti proti spremembam temperature in vlage.
  • Posebna oblika omogoča, da ploščico zapičimo v zemljo in je zato uporaba lažja.

Mušice nam lahko nagajajo tudi v poslovnih prostorih ali pisarnah, kjer postanejo neprijetna motnja. Lepljive metuljčke lahko namestimo v lonce z rastlinami, kjer se mušice najpogosteje zadržujejo. Za bolj inovativno rešitev pa lahko metuljčka nalepimo na rob računalniškega zaslona ali na drugo primerno mesto v bližini, kjer mušice najbolj motijo. Tako jih učinkovito ulovimo, da nas ne motijo med našim delovnim procesom.

Naravne metode zatiranja mušic

Mušic se lahko poskusimo znebiti tudi na naraven način. Če na Bio Plantella Rumenih lepljivih ploščah v obliki metuljčkov opazimo večje število mušic, je čas, da ukrepamo. Ko se zgornja plast zemlje posuši, rastline zalijemo z mešanico vodikovega peroksida in vode (1 del peroksida na 4 dela vode). V tej koncentraciji je vodikov peroksid za rastline neškodljiv, medtem ko višje koncentracije lahko poškodujejo korenine.

Poleg tega lahko uporabimo tudi diatomejsko zemljo, ki je učinkovita proti škodljivcem. Ta prah z ostrimi mikroskopsko majhnimi robovi poškoduje zaščitno povrhnjico žuželk in jih izsuši. Uporaba je preprosta – diatomejsko zemljo enostavno potresemo po površini zemlje. Ker nase veže vlago in ima smrtonosno ostre robove, bodo mrtvaške mušice kmalu prenehale povzročati težave.

Izdelki Plantella so rezultat dolgoletnega znanja, preverjenih raziskav in tehnoloških inovacij priznanega slovenskega proizvajalca Unichem. Ker smo na njih izjemno ponosni, smo jih označili s posebnim pečatom Testirana učinkovitost.

DELI S SVOJIMI PRIJATELJI: